Ze Skřítku na Ztracené kameny. Tip na výlet v Jeseníkách


Když pojedete autem ze Šumperka pořád vzhůru, prokličkujete dlouhou vesnicí Sobotín, pořádně zatočíte volantem v zákrutách u hospody Ztracenky, dostanete se do sedla Skřítek. Jeden dřevěný skřítek tu skutečně stojí a hlídá parkoviště. Kouká se do všech čtyř světových stran zaráz.

Z auta vystoupíte v nadmořské výšce 866 m n.m., což je příjemné. Polovinu převýšení z kotliny na hřeben jste vystoupali autem.

Parkování

Za parkování se platí jen o víkendech v zimní sezóně. Je to 50kč na celý den. Parkoviště totiž náleží blízkému motorestu. Přijedete-li mimo otevírací hodiny, pak neplatíte nic, na vjezdech nejsou závory.

Pěšky až na hřeben

A teď už jen pořádně zašněrovat boty, nahodit na záda batůžek a vzhůru do přítmí lesa! První kroky vás vede široká a rovná lesní cesta, lemovaný vysokými smrky, které dosud žádnému kůrovci nezachutnaly. Při zemi roste řídké lesní borůvčí, kapradí a mechy. Sem ještě sucho své spáry nenatáhlo.

Ztracené kameny - Jeseníky

Pozvolna se cesta stává strmější a ze štěrku se stávají větší kamen. Odpojuje se červená značka a zůstává už jen zelená, která šplhá po zužujícím se hřbítku k hranici přírodní rezervace Břidličná. Les je dobře prostupný, mezi stromy prosvítají paprsky slunce od rána do pozdního večera.

Podívejte se i na další výlety v Jeseníkách

Nejstrmější část cesty začíná u rozcestí Pod Ztracenými kameny. Tady je možno také odbočit doprava směrem k Alfrédce. Je to ale především běžkařská trasa, pro pěší neskýtá takové výhledy, jaké jsou ze hřebene. Po strmém stoupání se sklon svahu zmírňuje, začínají převládat menší stromky a hlavně husté keříky borůvek protkané brusinkami.

Těsně před cílem prochází pěšina několik desítek let starým polomem po vichřici. To umožňuje vidět cíl cesty ještě dříve, než na něj vystoupíte. Ztracené kameny jsou 1240 m n. m. a je to vlastně první místo dalekého rozhledu na hřebeni Jeseníků cestou ze Skřítku. Můžete se kochat výhledem na Velké Losiny, Sobotín, Hraběšice nebo i na východ směrem na Rýmařov a Bruntál.

A nezbývá, než sejít dolů. Nejkratší cesta je ta, kterou jste přišli.

Související: