Ve východní části Vysočiny, v srdci České republiky, se nad městem Žďár nad Sázavou vypíná Zelená hora, na níž nás okamžitě zaujme poutní kostel sv. Jana Nepomuckého. Tvoří dominantu krajiny a slavnému staviteli Janu Blažeji Santinimu se povedlo vtisknout do jeho zdí skutečnou magii…
Zelená hora Ždár nad Sázavou
Kudy na Zelenou Horu
Žďár nad Sázavou se nachází ve východní části Vysočiny, autem se sem dostanete z Prahy přibližně za dvě hodiny a z Brna za hodinu. Dobré je také autobusové i vlakové spojení, protože Žďár leží na trase Praha – Brno. Autobusové a vlakové nádraží se nachází na stejném místě asi 4 km od kostela. Po městě už vás potom povede žlutá turistická trasa, nebo můžete zvolit cestu po cyklostezce až do památkového areálu. Pohodlnější turisty z nádraží na Horu zavezou linkové autobusy MHD.
Trocha historie
Za začátkem stavby stojí opat Josef Vejmluva, který chtěl po otevření hrobu Jana Nepomuckého uctít jeho památku stavbou poutního kostela. K tomuto účelu si vybral vrch nedaleko Žďáru, který pojmenoval Zelená Hora podle kopce u Nepomuku, kde světec žil. A hlavním architektem barokní stavby se nestal nikdo jiný než slavný Jan Blažej Santini. Stavba začala roku 1720 a po svou letech práce v roce 1722 byl kostel vysvěcen.
7. 1784 však vzplanul klášter a požár se přenesl i na kostel. Naštěstí se ho ale díky péči místních obyvatel podařilo zachránit. Od roku 2014 je pak kostel ve správě církve. Kostel byl zapsán na seznam UNESCO.
Symboly a magie zakletá v architektuře
Kostel sv. Jana Nepomuckého je neznámější barokní památkou u nás. Spojuje barokní a gotické prvky, čímž odkazuje k době, v níž žil, působil a byl umučen Jan Nepomucký. Základ stavby vychází z geometrie kruhu a pěticípé hvězdy. Číslo pět se tu opakuje na každém kroku a jedná se o odkaz na pět hvězd, které se podle legendy objevily na hladině, když Jan Nepomucký utonul.
Hojně se zde vyskytují lomené oblouky poukazující na gotiku a i štuková dekorace připomíná gotické žebrování stropů. Hlavním prvkem stavby je však světlo, které proniká dovnitř všemi směry a vytváří dojem, že celý kostel je postaven ze slunečních paprsků.
Zadavatel i architekt navíc spolupracovali dlouhá léta a v oblasti symboliky a kabalistické nauky, která se v návrhu uplatnila ve velké míře, byli oba velmi zběhlí.
Současnost
Návštěvníkům je kostel otevřený od 1. 4. do 31. 10., venkovní prostory celoročně. Je zde možnost zúčastnit se pětačtyřitetiminutové prohlídky s průvodcem nebo některé z tradičních poutí.