Zelný trh, neboli „Zelňák“, je nepochybně jednou z největších dominant Brna. Není to jen nějaké náměstíčko, na které se chodí vypít kávička a posedět mezi historickými budovami. Nachází se v historické části města a dá se na něj dostat několika způsoby. Ale nač tam chodit, když nebudete vědět, za čím?
Určitě si vyberete alespoň jednu z těchto věcí, která ve vás vzbudí touhu vidět Zelňák na vlastní oči.
Obsah článku
Zelný trh Brno
V 13. století byly součástí Zelního trhu také drůbeží trh, hrnčířský trh a vetešnický trh. Dnes však tradiční trh nabízí spíše ovoce, zeleninu a rostliny. Začíná obvykle 2. ledna a trvá do 7. listopadu. Jednak můžete nakoupit kvalitní plodiny od domácích pěstitelů a jednak vám pohled na trh může zpříjemnit ranní pití kávy, nebo užívání si kopečku veganské zmrzliny, kterou vám připraví v pojízdné cukrárně. V zimě vystřídá trhy s ovocem něco trochu jiného. Na Zelním trhu bývají jedny z brněnských Vánočních trhů. Nabízejí množství nápojů na zahřátí, různé dobroty, hand-made dekorace či vystoupení živých kapel.
Nová tržnice
Vedle Zelňáku stojí i Nová tržnice, která poskytuje prostor pro mnoho malých prodejců od vína až po oblečení. Také se zde konají různé akce a výtahem se můžete vyvézt na terasu, odkud máte krásný výhled na okolí.
Výhledy
Scenérii Zelního trhu dotvářejí nezaměnitelné výhledy na okolní skvosty. Katedrála Petrov, přes 100 let starý honosný Hotel Grandezza, velkolepá Reduta, kouzelné divadlo Husa na provázku, ohromující Kašna Parnas nebo Stará radnice s vyhlídkovou věží.
Kam za chutí
Na Zelním trhu a v jeho okolí najdete kromě chutné zeleniny a ovoce i jedny z nejlepších brněnských kaváren, hospůdek a vináren. Potěší i různými obědovými nabídkami, na které budete myslet až do večera. Zda se sem vyberete v létě a sednete si na jednu se sluncem zalitých teras nebo v zimě a utáhnete se do jedné ze známých kavárny, Zelný trh vás zkrátka nikdy nezklame.
foto shutterstock