Ženevské jezero – druhé největší ve Střední Evropě


Ženevské jezero je největší jezero nacházející se na území Švýcarska a Francie. Rozkládá se na hranici těchto dvou států a leží v podhůří Alpského masivu. Z jezera je nádherný výhled na vrcholky Alp.  

Ženevské jezero

Ženevské jezero Švýcarsko

Do jezera přitéká řeka Rhona, Dranse, Venoge a Aubonne. Na jezeře se nachází přehrada, která reguluje vytékající vodu. Většina vody v jezeře pochází z tajících ledovců, které jsou v Alpách.

Teplota vody se pohybuje od 5 po 24 stupňů a klima panuje mírné. Jezero nikdy zcela nezamrzá.

V jezeře žije až 26 druhů ryb, okoun, siven, štika obecná, síh malý a pstruh obecný. Na jezeře se příliš nerybaří a slouží spíše k rekreaci. Oblíbenými sporty jsou plavání, plachtění, windsurfing, vodní lyžování, veslování a jízda na šlapadlech. V okolí jezera se nacházejí kempy a také hotely či penziony, kde se můžete ubytovat a vydávat se nejen na jezero, ale také do okolí, které je neméně zajímavé.

TIP: Levné ubytování ve Švýcarsku na horách i u jezera

Okolí ženevského jezera

Okolí Ženevského jezera

V okolí Ženevského jezera se nachází několik krásných historických měst. Můžete si zajet na prohlídku města Lausanne, které je velmi krásné a rozkládá se na kopci nad jezerem. Dalším městem ležícím na jezeře je Montreux s promenádou a sochou Freddieho Mercuryho.

Zajímavý je také hrad Chillon, město Vevey, Čokoládovna Cailler, středověké městečko Gruyéres, vinice Lavaux a také samotná Ženeva nabízí mnoho věcí k vidění. Můžete zde spatřit hodinářské muzeum nebo také krásné Staré město se složitými uličkami a prodchnuté stopami slavných osobností, které zde žily.

Co byste rozhodně neměli zapomenout, je návštěva Alp. Mohutné hory zahalené mlžným oparem, které se rozkládají impozantně nad jezerem, nabízí mnoho možností výhledu nejen z blízkosti vodní hladiny, ale také z jejich zasněžených vrcholků. Vydejte se na turistickou výpravu do Les Diablerets s visutým mostem spojujícím dva vrcholy nebo do Roches-de-Naye kde vyjedete zubačkou na skálu nad jezerem.

Ubytování

Kam dál na výlety:

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář