Zermatt Švýcarsko a jeho okolí


Dnes bych vám rád něco pověděl o městu Zermatt, které jsem navštívil a doporučil bych vám také pár tipů na výlety v okolí. Město se nachází v oblasti Vispu v německy mluvící části kantonu Valais ve Švýcarsku, na konci údolí Mattertal ve výšce 1 620 m n. m., které se dále zdvihá k Matterhornu.

Zermatt Švýcarsko – mekka horolezců

Pro většinu lidí je znám jako horolezecké a lyžařské středisko švýcarských Alp a taktéž jako středisko turistického ruchu. Ovšem pro mě to byla také oáza klidu. Do Zermattu jsem vyrazil někdy začátkem září.

Pro návštěvníky symbolizuje celosvětovou image Švýcarska, jako místo s nádhernou vysokohorskou scenérií a úžasnou přírodou poblíž moderní civilizace.

Téměř jedna třetina z hor, které mají více než 4000 metrů, je seskupena kolem oblasti Zermattu. Ta je hojně navštěvována horolezci z celého světa, od prvního úspěšného výstupu na Matterhorn v roce 1865.

Zermatt Švýcarsko

Zermatt byl objeven v polovině 19. století, ve „zlatém věku“ alpinismu, kdy byl nazýván Mekkou horolezců. A tak to zůstalo až dodnes, kdy každoročně vystoupá na vrchol Matterhornu více než 3000 horolezců, což je několikanásobně víc, než počet horolezců, kteří vystoupají na ostatních 37 vrcholů Švýcarska.

Okolí láká ke své návštěvě po celý rok, podnebí je více než příjemné – svítí zde slunce více než 300 dní v roce. Průměrná výška srážek je v okolí nižší než kdekoliv ve Švýcarsku. Kromě zážitků z hor láká Zermatt také svým čistým ovzduším, od roku 1947 je totiž v obci povolen provoz pouze elektrických automobilů bez spalovacího motoru.

Parkování

Do Švýcarska jsem jel svým vlastním autem, ale přímo do Zermattu se vjíždět nesmí, a proto jsem zaparkoval auto ve městečku Täsch, to je vzdálené  zhruba 8 kilometrů a tak můžete dojít až do města pěšky. Já jsem, ale kvůli svým zavazadlům zvolil radši cestu vlakem jedna zpáteční jízdenka pro dospělého člověka mě vyšla zhruba na 17 franků (400korun).

Ubytování Zermatt

Po příjezdu jsem se ubytoval v penzionu Petit Helvetia a tento penzion můžu vřele doporučit. Na sedm nocí se snídaní mě vyšel zhruba na 12 000 korun. Je vzdálen jen 500 metrů od lyžařského vleku a tak není problém sem vyrazit i v zimních měsících.

Jako moderní zimní středisko se Zermatt pyšní vysokým počtem luxusních hotelů a restaurací na světové úrovni, které uspokojí i ty nejnáročnější návštěvníky.

Výlety v okolí

Druhý den jsem se vyrazil podívat do města kde jsem navštívil zdejší velice starý kostel. A udělal jsem si také krátký osmi kilometrový okruh kolem města, který vedl přes všechny zajímavá místa přímo okolo Zermattu. Další den jsem vyrazil na velice oblíbenou turistickou trasu 5-Seenweg ráno jsem vyrazil jednou z prvních lanovek k podzemnímu vláčku. Podzemním vláčkem jsem dojel na stanici Sunnegga a odtud jsem ještě kabinkou pokračoval na Blauherd.

Tady začíná turistická trasa kolem pěti jezer: Stellisee, Grindjisee, Grünsee, Moosjisee a Leisee. Na této stezce si užijete nejen úžasné výhledy na Matterhorn, ale i okouzlující přírodu, která vás celou dobu vaší cesty provází. Načerpáte zde do plic také čerstvý Alpský vzduch a vůně místních rostlin.

Asi tříhodinový nenáročný výlet (9,3 km, 450 m sestup) kolem jezer jsem zakončil na horní stanici lanovky Sunnegga, odkud se svezl zpátky do Zermattu. Lístek na lanovku mě vyšel zhruba na 47 franků, tedy 1100 korun. Pokud chcete ušetřit doporučuji vám jít dolů do města pěšky.

Jako malý jsem si vždycky přál vidět Matterhorn a tento sen se mi splnil třetí den mé cesty kdy jsem se hned ráno vydal na cestu lanovkou na Malý Matterhorn zde jsem se pokochal výhledem na Matterhorn na několik čtyřtisícovek a na pár ledovců, které jsou za dobrého počasí vidět. Zpátky jsem šel horskými turistickými cestičkami zpátky až do Zermattu.

Za zbylé čtyři dny jsem zažil spousty dobrodružství jak například na kole ve vlaku nebo při turistice, ale o tom až zase někdy jindy. Zkrátka Zermatt a jeho okolí by měl vidět snad každý kdo miluje hory, čistou přírodu, milé lidi a klid. Nikdy na tyto zážitky nezapomenu a určitě se sem ještě jednou někdy vrátím.

Fotogalerie

Letní aktivity v Zermattu

Turistika

Čeká na vás zde více než 400 km značených turistických a naučných stezek v okolí měst Zermatt, Täsch a Randa. Těm, kdo mají v oblibě panoramatické výhledy, doporučujeme navštívit oblasti Täsch a Randa, s nádherným výhledem na Weisshorn a vrcholy Mischabel. Od roku 2009 zde také vyrostlo velké množství značených naučných stezek, na kterých se dozvíte mnoho informací o oblasti. Některé z tras vás zavedou do nejzajímavějších koutů v okolí Zermattu. 90% území tvoří přírodní rezervace národního a mezinárodního významu. Navštívit můžete také jednu z 15-ti horských chat nebo se vydat na túru po slavné Tour Matterhorn a Tour Monte Rosa.

Horolezectví

Destinace Zermatt Täsch Randa má své kořeny v alpském sportu a horolezectví. 65 licencovaných zkušených horských průvodců Vám poskytne všechny informace o hoře Matterhorn. Pro výstup na tuto horu je také nutné zvážit svoji fyzickou připravenost. Za jednu z jednodušších tras na 4000 horu lze považovat výstup na Breithorn. Další možností jsou například ferraty na Riffelhorn nebo na Schweifinen.

Horská kola

Rozpumpujte adrenalin v krvi a zvyšte si tep na jedné z tras pro horská kola v okolí Zermattu. Na výběr je více než 100 km tras s různou obtížností, v průměrné výšce 1000 m. n. m.

Zimní aktivity v Zermattu

Sníh se zde drží po celý rok, takže ideál pro lyžování. V zimě je k dispozici přes 360 km sjezdovek mezi Itálií a Švýcarskem, v létě lze využít 21 km sjezdovek na ledovci.

Zimní turistika v Zermattu

Středisko nabízí 70 km upravených tras pro zimní turisticku, 20 km z nich vede nad obcemi Täsch a Randa. Užijte si klid a pohodu na vysokohorských túrách, daleko od sjezdovek, s nádhernými výhledy.

rezervujte ubytování

Dbejte na dobrou přípravu před túrou, trasy mají někdy převýšení více než 500 metrů.

Související články: