Židlochovice – vinařská obec u Brna s pěkným zámkem i rozhlednou


Židlochovice jsou malé městečko v blízkosti Brna (vzdálenost od metropole je přibližně 20 km), tiché a malebné s příjemnou pěší zónou ideální pro výlety s dětmi. Městu dominují dvě hlavní atrakce určené pro pěší turistiku (a cyklistiku) nacházející se na opačných koncích.

Rozhodnete-li se tedy navštívit obě, projdete městem prakticky napříč a budete nuceni přejít přes unikátní most se zavěšenou konstrukcí umožňující přechod přes řeku Svratku k autobusovému nádraží a zámku.

Židlochovice most

Židlochovický zámek a zámecká zahrada

Ten procházel v nedávných letech rekonstrukcí a v současnosti je opět přístupný veřejnosti.

Zámek Židlochovice

Jedná se o zachovalý lovecký zámek v barokním stylu, ke kterému přiléhá krásný zámecký park s volným pohybem lovné zvěře. Při procházce vám tak mohou cestu zkřížit srny, zajíci nebo mufloni.

Zvěř u zámku Židlochovice

Park si svého času oblíbil básník Petr Bezruč a budete-li důkladně hledat, najdete v něm lavičku, která mu byla věnována, i s tabulkou s verši v jeho básnickém stylu. Park je velmi tichý (kvůli zvěři) a ideální pro pořádání pikniku.

Výhon s rozhlednou

Opačným směrem (tedy na severovýchodě) města se rozkládá přírodní park Výhon. Vydáte-li se do této oblasti, čeká vás mírné stoupání, jež ovšem bez problémů zvládnou i děti. Pokud budete sledovat dřevěné ukazatele, dovede vás stezka až k rozhledně Akátová věž, která se tyčí nad městem a z níž je ideální výhled na okolní krajinu.

Rozhledna Akátová věž Židlochovice

Rozhledna je poměrně nízká a dřevěným obložením, ale díky skvělé pozici dohlédnete velmi daleko (na Pálavské vrchy, Brněnské čtvrtě, okolní vesnice nebo třeba elektrárnu Dukovany). K rozhledně můžete dojít z několika směrů vyšlapanými cestičkami v lučním prostředí se stinnými zákoutími. I v přírodním parku narazíte na volně pobíhající menší zvěř.

Turistické akce

Máte-li rádi konkrétní akce, nabízí Židlochovice několik zajímavých událostí. Největšími jsou festival Meruňkobraní s řemeslným jarmarkem a v listopadu Pochod čertů, kterého se účastní rakouští čerti v maskách.

Nabídka ubytování

Související: