Židova strouha


Plánujete výlet do přírody a tápete kam vyrazit? Máte pocit, že všechna zajímavá místa jste snad už navštívili a nemůžete stále nalézt tu správnou lokalitu? Což takhle Židova strouha? Procházka kaňonem lemovaným skálami, kterým teče stejnojmenný potok, vás určitě nadchne. Nejromantičtější spodní úsek, kde se potok vlévá do Lužnice, byl v roce 1988 vyhlášen přírodní památkou.

Odkud pramení název Židova strouha?

Název lokalita nese podle pověsti po Židech, kteří se zde skrývali během vysidlování za vlády Vratislava II. Obecně se oblasti říká Židovka.

Okruh + kde zaparkovat

Protože se necháme vést žlutou turistickou značkou, ideálním místem k nástupu na trasu je rozcestí Na strouze, vzdálené od Týna nad Vltavou po silnici 159 přibližně 6 km. Zde můžeme také pohodlně zaparkovat auto. Odtud se vydáme na naši pouť podél meander potoka.

Počítejte s tím, že k památkově chráněnému kamennému mostu urazíte 6 km a stejnou cestu pochopitelně také nazpět. V údolí budete ovšem chránění před sluncem i větrem. První část trasy bude pohodová a rovinatá, dále terén troch „přitvrdí“.

Židova strouha

Náročnost trasy

Pokud nejste nijak fyzicky zdatní, rozmyslete si, jestli opravdu zdoláte ve zdraví celou trasu. Bude vás totiž čekat sled více či méně náročných brodů přes potok. Je nutné přeskákat po kamenech, mnohdy kluzkých. V období jarního tání bude průchod opravdu náročnější. Jednou budete muset překonat strouhu dokonce po kmeni padlého stromu. Ti, kdo si nejsou příliš jistí svojí stabilitou, mohou využít některý z dlouhých klacků, které se často povalují u náročnějších brodů a s jejich dopomocí překonat vodní překážku.

Židova strouha 2

Židova strouha 3

Zajímavosti

Židova strouha propůjčila své přírodní kulisy vzniku některých scén filmu režiséra Steklého Strakonický dudák (1955) a pohádce Zdeňka Trošky z roku 2011 Čertova nevěsta.

Nespěchejte a věnujte své pohledy kouzelné scenérii údolí. Pozornost věnujte také ptactvu, třeba uvidíte i ledňáčka, který se zde vyskytuje. Jedno je jisté. Všechny dětské dobrodruhy tato cesta bude rozhodně bavit. Nezapomeňte na svačinu a nápoje, cestou si rozhodně nic nekoupíte. Budete součástí přírody a určitě nepotkáte žádné davy turistů.

Mapa

Ubytování v okolí