Židovská čtvrť v Třebíči

Naše první cesta z hotelu Zlatý kříž v Třebíči vede do židovské čtvrti, po lávce přejdeme řeku Jihlavu a již vidíme Íčko Zadní synagoga na náměstí Rabína Ingbera.


Židovská čtvrť Třebíč

S brožurou Po stopách opatů a rabínů jdeme naučnou stezkou kolem Zadní synagogy a Domu Seligmanna Bauera. Z chudobince je nyní hotel Joseph 1699, v nejstarší části domu z roku 1699 se dodnes zachovala rituální lázeň – mikve. Na Koplově domě se zachovala pavlač, Přední synagogu využívá Církev Československá husitská pro bohoslužby, dům rabína jako Farní úřad. V radnici se nacházela ženská rituální lázeň – mikve. Proti domu U trumpetky na budově bývalé židovské školy je pamětní deska Spravedlivého mezi národy – Antonína Kaliny, který v koncentračním táboře Buchenwald zachránil více než 900 židovských dětí.

Navštivte také: Historické město Polná

Od 3.7.2003 je židovská čtvrť s rozsáhlým židovským hřbitovem spolu s bazilikou sv. Prokopa na seznamu světového dědictví UNESCO. Židovská čtvrť je první zapsaná mimo Izrael, ve 100 domcích zde kdysi žilo 1700 Židů, což byla tehdy třetina obyvatel Třebíče. Z 300 obyvatel před válkou se z koncentračních táborů domů vrátilo jen deset.

Fotogalerie

Naučná stezka Třebíč
Naučná stezka
Zadní synagoga Třebíč
Zadní synagoga
Dům Seligmanna Bauera Třebíč
Dům Seligmanna Bauera
Chudobinec Třebíč
Chudobinec
Koplův dům Třebíč
Koplův dům
Přední synagoga Třebíč
Přední synagoga
Vchod do přední synagogy Třebíč
Vchod
Dům Rabína Třebíč
Dům Rabína
Radnice Třebíč
Radnice
Dům Samuela Ryšavého Třebíč
Dům Samuela Ryšavého
Antonín Kalina Třebíč
Antonín Kalina
U trumpetky Třebíč
U trumpetky
Rasta City Třebíč
Rasta City
Galerie Vlasta Třebíč
Galerie Vlasta
Pod Lampou Třebíč
Pod Lampou
Dům se studnou Třebíč
Dům se studnou

Napsat komentář