Židovská čtvrť v Třebíči


Naše první cesta z hotelu Zlatý kříž v Třebíči vede do židovské čtvrti, po lávce přejdeme řeku Jihlavu a již vidíme Íčko Zadní synagoga na náměstí Rabína Ingbera.

Židovská čtvrť Třebíč

S brožurou Po stopách opatů a rabínů jdeme naučnou stezkou kolem Zadní synagogy a Domu Seligmanna Bauera. Z chudobince je nyní hotel Joseph 1699, v nejstarší části domu z roku 1699 se dodnes zachovala rituální lázeň – mikve. Na Koplově domě se zachovala pavlač, Přední synagogu využívá Církev Československá husitská pro bohoslužby, dům rabína jako Farní úřad. V radnici se nacházela ženská rituální lázeň – mikve. Proti domu U trumpetky na budově bývalé židovské školy je pamětní deska Spravedlivého mezi národy – Antonína Kaliny, který v koncentračním táboře Buchenwald zachránil více než 900 židovských dětí.

Od 3.7.2003 je židovská čtvrť s rozsáhlým židovským hřbitovem spolu s bazilikou sv. Prokopa na seznamu světového dědictví UNESCO. Židovská čtvrť je první zapsaná mimo Izrael, ve 100 domcích zde kdysi žilo 1700 Židů, což byla tehdy třetina obyvatel Třebíče. Z 300 obyvatel před válkou se z koncentračních táborů domů vrátilo jen deset.

Naučná stezka

Naučná stezka Třebíč

Zadní synagoga

Zadní synagoga Třebíč

Dům Seligmanna Bauera

Dům Seligmanna Bauera Třebíč

Chudobinec

Chudobinec Třebíč

Koplův dům

Koplův dům Třebíč

Přední synagoga

Přední synagoga Třebíč

Vchod

Vchod do přední synagogy Třebíč

Dům Rabína

Dům Rabína Třebíč

Radnice

Radnice Třebíč

Dům Samuela Ryšavého

Dům Samuela Ryšavého Třebíč

Antonín Kalina

Antonín Kalina Třebíč

U trumpetky

U trumpetky Třebíč

Rasta City

Rasta City Třebíč

Galerie Vlasta

Galerie Vlasta Třebíč

Pod Lampou

Pod Lampou Třebíč

Dům se studnou

Dům se studnou Třebíč

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář