Židovský hřbitov Rovná u Sokolova

Židovský hřbitov v zaniklé obci Krásná Lípa se nachází přibližně 9 km od Sokolova v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Naleznete jej v těsné blízkosti vodní nádrže Rovná.

Židovský hřbitov Rovná

Pokud se vydáte ve směru ze Sokolova, pravděpodobně pojedete přes Kostelní Břízu. I když se vám cesta nebude zdát, nelekejte se, projet klikatými lesními cestami je v tomto případě nutností. Zaparkovat můžete přímo na místě, před mostem u čističky vod.

Hřbitov se nachází necelých 200 metrů od příjezdové silnice. Před mostem se dejte doleva do lesa a po pár metrech už bude možné ho zahlédnout. Když opomeneme pobořené základy několika domů, je hřbitov prakticky jedinou památkou na zmizelou obec. Kromě samotné prohlídky ale můžete být i svědky staré židovské tradice – pokládání kamenů na náhrobky. Kámen by měl symbolizovat vzpomínky, návaznost generací. Může to také souviset s jejich putováním pouští, kdy na hroby pokládali kameny jako jakési závaží, aby těla nevyhrabala zvěř.

TIP: Chebský hrad – Štaufská císařská falc

Od hřbitova se můžete vydat přes most dále do lesa nebo k polím, součástí trasy je i informační tabule s mapou a ukazatelem, kde se nacházíte. Dávejte ale pozor, kam šlapete, při troše štěstí totiž narazíte na díru v zemi, kudy lze dohlédnout do sklepních prostor zámku, který v těchto místech stával.

Fotogalerie