Živogošče Chorvatsko – perfektní místo pro velkou rodinu

Na Makarské riviéře naleznete mnoho rušných měst, která jsou hojně navštěvována. Kam zamířit, když naopak hledáte klidné a příjemné místo, kde nebude vaši pohodu nic rušit? Zvolte letovisko Živogošće s nádhernou, širokou a několikakilometrovou pláží.


Živogošče Chorvatsko

Je to opravdu jen menší vesnička, která má svou neopakovatelnou atmosféru. Samozřejmě nechybí obchody, restaurace, suvenýry a bary. Nečekejte však mnoho nočních podniků, kde je hlučná zábava. Živogošće na vás budou dýchat klidem a pohodou. Okolo osady je několik rozlehlých zátok s nádhernými plážemi. V jedné byste nalezli autokemp v jiné větší pavilónový hotel. Protože se jedná o menší letovisko, ani při plném obsazení uprostřed letní sezóny nejsou pláže přeplněné.

Živogošče Chorvatsko

Rarita v letovisku Živogošće

O osadě se hovoří už v pramenech ze 13. století, avšak místo bylo osídleno mnohem dříve. Poblíž hotelu Nimfa před vstupem na nudapláž si můžete přečíst nápis, který oslavuje sladkovodní pramen. Ten je na pláži stále k vidění v podobě menší louže. Zajímavé je, že stáří nápisu se datuje téměř pět set let před naším letopočtem.

Živogošče Chorvatsko 2

Hotel Nimfa pro velkou rodinu

V Chorvatsku je nepříjemné, že většina hotelů má poměrně malé pokoje. To vás bude trápit, pokud vyrazíte na dovolenou s dětmi a chcete v pokoji používat přistýlky. Nemůže se vám to však stát v hotelu Nimfa. Hlavní hotelová budova je ve svahu a pod ní je několik pavilónů. Právě tyto pavilóny ukrývají skutečně prostorné pokoje, které jsou určeny pro rodiny s dětmi. Jedná se vždy o dva samostatné pokoje, kde jsou dvě velká dvoulůžka a další možnost postele. Jako jeden z mála hotelů, nabízí Nimfa velmi pohodlné ubytování i pro rodinu se třemi dětmi! Pozor však pokud se sem vypravíte s úplně malým dítětem v kočárku. V areálu je velmi mnoho schodů a pohyb s kočárkem je nesnadný.

Živogošče Chorvatsko

Chorvatsko – Živogošče Porat. Aktuální informace od další autorky

Porat patří mezi přímořskou část Živogošče, která leží nejseverněji. Mezi další části patří Živogošče Mala Duba a Živogošče Blato. Letovisko Živogošče Porat nabízí kromě klasického koupání u blankytně modrého moře také spoustu aktivit. Vybrat si můžete mezi vodními sporty, mezi které se řadí vodní skútry nebo kajaky.

Jestli chcete romantickou pohodu, můžete si zapůjčit šlapadla nebo si vyzkoušet parasailing. Pokud nevíte, o jaký adrenalinový zážitek se jedná, vyplatí se něco si přečíst. Člověk je táhnutý za lodí a je připevněný k parasailovému křídlu. K sobě si dokonce můžete vzít i partnera nebo kamaráda a loď vás vynese do vzduchu.

Adrenalinové sporty nejsou to pravé? Pak si určitě vyberete z některých památek nebo krásných míst, které tato destinace nabízí. Nejen okolní ostrovy Hvar, Brač nebo Korčula, ale také pohoří Biokovo je zajímavým turistickým místem. Rodinu můžete vzít k Imotským nebo Bačinským jezerům.

Kromě toho můžete navštívit také sousední větší města, například Split, Dubrovník nebo Trogir. Všude to žije nočním životem a rozhodně si tak užijete i příjemné večery a noci ve dvou. Najdete zde spoustu tradičních trhů a stánků s místními produkty, které se vyplatí ochutnat nebo si je koupit na památku.

Co se týče naší dovolené a ubytování, parkovali jsme přímo u apartmánů Darko, což je velká výhoda. Paní z cestovní kanceláře byla velmi příjemná, po úklidu se zeptala, jestli něco nepotřebujeme, řekla nám, jak to v okolí funguje, kde se můžete najíst, kde se děti mohou vyblbnout. Apartmán vypadal velmi pěkně, malý, útulky, s balkonem a výhledem částečně na cestu k centru a částečně na moře. Malá kuchyňka nám rozhodně stačila, shodli jsme se, že na snídani a večeře budeme chodit do místní restaurace.

Co jsme ale využili, byla možnost výletu lodí na ostrov Hvar, kde je písečná pláž. Součástí výletu byla i procházka po ostrově a hlavně oběd na lodi. Děti byly nadšené, postavili si hrad z písku, na lodi jsme nakrmili racky. Navíc po celý ten srpnový týden panovalo slunečné počasí, ačkoliv nám delegátka říkala, že je právě období dešťů. Zapršelo ale pouze jednou, večer, a ještě jen na pár minut. Na teplotě vzduchu to nebylo vůbec znát.

Apartmán je od pláže pouhých 15-20 metrů, to se nám líbilo ze všeho nejvíc. Člověk nemusel navštěvovat místní toalety, ale zaběhl si “domů”. Na kamenité pláži byl příjemný stín, pokud jsme vychytali dobré místo už ráno. Asi dvakrát jsme si užili i krásné vlnobití.

Na pláži jsme si mohli koupit nejen kopečkovou zmrzlinu, ale také nanuky, které prodávali ve stánku. Tam se dalo platit i kartou, což bylo skvělé plus. Bufet nabízel místní speciality, ale také chorvatské pivo. Výhodou bylo, že obsluha pocházela z České republiky, takže jsme si večer, kdy už lidé chodili jen na drinky, hezky popovídali. Bylo fajn, že jsme dostali ořechovici na přivítanou. Domů jsme si pak odvezli místní rakiji – čistou i višnovici.

Po městečku jsme toho nachodili mnoho, jeho součástí bylo krásné dětské hřiště přímo u restaurace v přístavišti. Všechny nás překvapilo, že je po okolí mnoho toulavých koček, které se dožadovaly krmení. Děti byly nadšené, protože to jsou milovníci těchto zvířat. Protože nám vyšlo krásné počasí, děti byly u moře poprvé, a byla to naše první společná dovolená s přítelem, moc jsme si to užili. Od příští návštěvy Chorvatska nás ale odradilo to, že kolem bylo všude spousta Čechů. Pro příště zvolíme jinou destinaci 🙂

Živogošće výlety

Živogošče a největší osada Blato i oblíbený kemp Dole a také Boban vás za vaši návštěvu odmění nádhernými plážemi, klidem a příjemným prostředím. Ideální místo pro rodiny s dětmi!

Ubytování v Živogošči

Přečtěte si ještě: