Život na Novém Zélandě 16: Helikoptérou nad nejvyšší horou Nového Zélandu


Díky událostem posledních dnů, kdy jsme se musely nadobro rozloučit s naším milovaným autem, před námi bylo posledních 33 dnů pobytu na Novém Zélandu. Ta nejkrásnější místa byla teprve před námi a hodlaly jsme si naše poslední putování užít opravdu naplno!

Život na Novém Zélandě 16: Helikoptérou nad nejvyšší horou Nového Zélandu

Z půjčovny jsme si vyzvedly novou káru, která měla být luxusně vybavená – vařič, umyvadlo, mikrovlnka, trouba, toaster, rychlovarná konvice, pohodlné spaní (třetí osoba měla spát nahoře). Ovšem v našem případě byla většina vybavení zbytečná. Ke všem zmíněným spotřebičům je třeba se připojit k elektřině a místo třetí osoby nahoře spala hromada našeho oblečení a dalších nezbytností (měly jsme prostě moc věcí). Takže jsme i v nové káře jely ve starém dobrém stajlu a spaly jsme ve třech na jedné matraci. Auto bylo celkově sice prostornější, ale bylo staré, pomalé a vůbec, zlatý náš van!

Prvním cílovým bodem v našem nabitém itineráři byl národní park Aoraki/Mt Cook, který se nachází přibližně ve středu jižního ostrova Nového Zélandu. Nejvyšším vrcholem parku, a zároveň nejvyšším vrcholem Nového Zélandu, je Mt Cook, který měří 3740 m. A právě na vrchol Mt Cook jsme se těšily nejvíc. Ovšem hned první den nám turistické plány překazilo počasí a celý den nám vydatně pršelo. Tehdy jsme poprvé ocenily pohodlí našeho nového auta a přečkaly jsme v něm celý den, zachumlané ve spacáku. Nás ven v dešti nikdo nedostane! Aby toho do začátku nebylo málo, hned první noc jsme si zaplatily pokutu. Nocovaly jsme totiž na parkovišti u východiště tracků v národním parku a to je na Zélandu všude zakázané. A tak nás ranger (správce národního parku) hned ráno zkasíroval, naštěstí jen o 10 doláčů každou, což je pokuta více než mírná. Kiwáci se nebojí napálit za nocování mimo tomu určená místa pokutu třeba kolem 200 dolarů. Jedna taková pokuta nás dostihla dokonce i po návratu zpět do Čech. Najdou vás všude.

Další den bylo počasí takové všelijaké, všude se honily mraky, ale přesto jsme se odhodlaně vydaly zdolat kratší procházky, které měly i v pošmourném počasí své kouzlo! Teprve odpoledne se počasí umoudřilo úplně, a tak jsme se rozhodly využít peněz získaných z prodeje naší dodávky a zaplatit si jeden z našich vysněných zážitkůlet helikoptérou nad Mt Cookem. Letiště bylo nedaleko, takže než jsme se nadály, usedaly jsme s pilotem do helikoptéry. Vzlétly jsme nahoru a kochaly jsme se zasněženými vrcholky, modrozelenými jezírky pod námi a Mt Cook jsme měly jako na dlani. Po chvilce letu s námi pilot přistál na ledovci (musely jsme zkusit, jestli je to fakt led a fakt byl). Když jsme se dostatečně vynadívaly na ty obrovské zasněžené vrcholky všude kolem, usedly jsme opět do helikoptéry a vydaly se na cestu zpět. Byla to opravdu nádhera! Po návratu zpět jsem věděla, že tento zážitek jen tak něco nepřekoná a přestože cena za let nebyla zanedbatelná, rozhodně to stálo za to!

Cena za let se pohybuje od 230 do 600 NZD (tedy cca od 4 000 do 10 000Kč), v závislosti na délce letu a počtu zastávek. Let je možné zarezervovat v nejbližším informačním centru, nebo přímo na letišti Mt Cook.

Vyrazte také na Nový Zéland

Ubytování + Zájezdy

Fotogalerie

Život na Novém Zélandě – další díly: