Zlaté návrší – hora v Krkonoších


Jen kousek nad Špindlerovým Mlýnem, turistickým a sportovním centrem Krkonoš, se tyčí 1 411 m n. m. vysoká hora s poetickým názvem Zlaté návrší. Ať už se na „Zlaťák“, jak vrchol nazývají místní, vydáte v zimě nebo v létě, věřte, že nebudete litovat. Dechberoucí výhledy do údolí i na okolní hory a tajemná atmosféra tohoto místa vás pohltí.

Jak se dostat na Zlaté návrší a Vrbatovu boudu

Autem

Na Zlaté návrší sice vede nejvýše položená silnice v České republice, autem se sem ale nedostanete. Z důvody ochrany přírody (pohybujeme se v Krkonošském národním parku) je zde provoz běžných dopravních prostředků omezen.

Autobusem

Využít ale můžete turistický autobus a cyklobus ze stanice Horní Mísečky.

Pěšky

Chcete-li vystoupat na vrchol pěšky, putovat můžete po červené turistické značce z Rokytnice nad Jizerou přes Dvoračky nebo také po červené ze Špindlerova Mlýna přes Horní Mísečky. Tuto trasu si navíc můžete zkrátit (a výrazně usnadnit), pokud využijete lanovku ze Špindlerova mlýna na Medvědín. Obě cesty, včetně lanovky, je možné absolvovat v zimě i v létě.

Výhledy, mohyla a Vrbatova bouda

Ať zvolíte jakýkoliv způsob jak se na Zlaté návrší dostat, odměnou vám budou překrásné výhledy na českou i polskou část Krkonoš.

Zlaté návrší Krkonoše

Téměř na samém vrcholu Zlatého návrší také naleznete Vrbatovu boudu. Zde se můžete občerstvit a načerpat sílu na krátký výstup na vedlejší Vrbatovo návrší s vyhlídkou a především kamennou mohylou, která zde stojí na památku zimní tragédie z roku 1913.

Hanč a Vrbata – příběh velkého přátelství

24. března 1913 se na vrcholcích Krkonoš odehrával každoroční běžkařský závod na 50 km. Mezinárodní účast a krásné počasí na startu slibovaly velké sportovní zážitky pro závodníky i diváky. Počasí se však v průběhu závodu začalo prudce zhoršovat a hlídky na trati postupně všechny závodníky stáhly do horských bud a závod tak předčasně ukončily. Jediný, koho, se nepovedlo zastavit, byl Bohumil Hanč. Jeho soupeři se ho vydali hledat, první ho ale našel jeho přítel Václav Vrbata. Promrzlému sportovci půjčil svůj oděv a vydal se hledat pomoc. Vánice ale sílila a ani jeden z hrdinů osudný den nepřežil. Na jejich památku byla právě na Vrbatově návrší vystavěna kamenná mohyla. Každoročně se také koná lyžařský závod s názvem Memoriál Hanče a Vrbaty.

Ubytování v okolí

Související články:

Napsat komentář