Zlatý voči, Bretschneiderovo ucho a Ústa pravdy u Lipnice nad Sázavou

Výlet kolem Zlatých vočí, Bretschneiderova ucha a Úst pravdy je prima procházka, jejíž začátek může být právě pod zdejším hradem v Lipnici nad Sázavou.


Ucho, ústa, voči

Ucho ústa voči

Zde jsme zaparkovali a vyrazili po zelené z kopce. Cestou se vám naskytne parádní výhled na hrad.

Hrad Lipnice nad Sázavou

Za cca půl hodiny jsme došli k prvému místu výletu a dle mě nejzajímavějšímu, kterým jsou Zlatý voči.

Zlatý voči - Lipnice nad Sázavou

To je třetí odhalený reliéf národního památníku odposlechu ze 14. září 2007. Jak vidíte, voči lemuje kolem dokola trojúhelník, který je vysoký přibližně 2,5 metru.

Koho procházka unaví, ten si může odpočinout na lavičce, ta je u každého místa v tomto článku popisovaného, jen je na každé jiný nápis.

Dále pokračujte po žluté, po pár metrech odbočte vpravo mezi rybníky Metelka, Prostřední a Váha. Poté, co přejdete přes silnici, jděte dále po žluté značce do kopce, až dorazíte k druhému cílu dnešního výletu, což je Bretschneiderovo ucho.

Bretschneiderovo ucho - Lipnice nad Sázavou

Na rozdíl od „vočí“ se přímo u ucha můžete vyfotit. My tu byli v zimě, kdy bylo celkem nasněženo, tak jsme raději pár do zamrzlého lomu neriskovali. I „přes vodu“ uděláte pěkné fotky. Ucho je první reliéf z této „trojky“, je zde od roku 2005 a pojmenováno bylo podle tajného policisty z knihy Dobrý voják Švejk od Jaroslava Haška.

TIP: Sochy ve skalách Brniště

Nakonec jsme šli k poslednímu skalnímu reliéfu. Musíte zpět po žluté a poté doprava do kopce a po několika schodech.

Cesta lesem u Lipnice nad Sázavou

Až dojdete k místu, které se nazývá Ústa pravdy.

Ústa pravdy - Lipnice nad Sázavou

Ty jsou 3 metry vysoké, jsou zde od roku 2006 a stejně jako u předchozích je jejich autorem sochař Radomír Dvořák. Inspirací bylo podobné dílo v kostele v Římě.

Tady opět nechybí lavička. Zpátky k autu jsme nešli stejnou cestou, ale k hradu po červené a následně modré turistické značce.

Jak to tak ale bývá, v únoru byl hrad Lipnice zavřený, stejně jako památník Jaroslava Haška.

Památník Jaroslava Haška

Zavřená byla i zdejší prý výborná restaurace a penzion U české koruny.

Hostinec U České koruny

V případě, že zde budete v létě, určitě tato zajímavá místa nezapomeňte navštívit. Až po návratu na „základnu“ jsem zjistil, že tu je také zřícenina Bílá věž.

Další tipy kam dál na výlety v okolí

Napsat komentář