Národní památník odposlechu u Lipnice nad Sázavou

Výlet kolem Zlatých vočí, Bretschneiderova ucha a Úst pravdy je prima procházka. Celkově se těmto 3 místům říká Národní památník odposlechu.

Ucho ústa voči - Národní památník odposlechu

Parkování + trasa

Pod hradem jsme zaparkovali a vyrazili po zelené z kopce. Cestou se vám naskytne parádní výhled na hrad.

Hrad Lipnice nad Sázavou

Zlatý voči

Za cca půl hodiny jsme došli k prvému místu výletu a dle mě nejzajímavějšímu, kterým jsou Zlatý voči.

Zlatý voči - Národní památník odposlechu

To je třetí odhalený reliéf národního památníku odposlechu ze 14. září 2007. Jak vidíte, voči lemuje kolem dokola trojúhelník, který je vysoký přibližně 2,5 metru. Koho procházka unaví, ten si může odpočinout na lavičce, ta je u každého místa v tomto článku popisovaného, jen je na každé jiný nápis.

Bretschneiderovo ucho

Dále pokračujte po žluté, po pár metrech odbočte vpravo mezi rybníky Metelka, Prostřední a Váha. Poté, co přejdete přes silnici, jděte dále po žluté značce do kopce, až dorazíte k druhému cílu dnešního výletu, což je Bretschneiderovo ucho.

Bretschneiderovo ucho - Národní památník odposlechu

Na rozdíl od „vočí“ se přímo u ucha můžete vyfotit. My tu byli v zimě, kdy bylo celkem nasněženo, tak jsme raději pár do zamrzlého lomu neriskovali. I „přes vodu“ uděláte pěkné fotky. Ucho je první reliéf z této „trojky“, je zde od roku 2005 a pojmenováno bylo podle tajného policisty z knihy Dobrý voják Švejk od Jaroslava Haška.

Ústa pravdy

Nakonec jsme šli k poslednímu skalnímu reliéfu. Musíte zpět po žluté a poté doprava do kopce a po několika schodech.

Cesta lesem u Lipnice nad Sázavou

Až dojdete k místu, které se nazývá Ústa pravdy.

Ústa pravdy - Národní památník odposlechu

Ty jsou 3 metry vysoké, jsou zde od roku 2006 a stejně jako u předchozích je jejich autorem sochař Radomír Dvořák. Inspirací bylo podobné dílo v kostele v Římě.

Tady opět nechybí lavička. Zpátky k autu jsme nešli stejnou cestou, ale k hradu po červené a následně modré turistické značce.

Jak to tak ale bývá, v únoru byl hrad Lipnice zavřený, stejně jako památník Jaroslava Haška.

Památník Jaroslava Haška

Zavřená byla i zdejší prý výborná restaurace a penzion U české koruny.

Hostinec U České koruny

V případě, že zde budete v létě, určitě tato národní památník odposlechu nezapomeňte navštívit. Až po návratu na „základnu“ jsem zjistil, že tu je také zřícenina Bílá věž.

Další tipy kam dál na výlety v okolí

Monument Nomen Omen

Monument s názvem Nomen Omen se nachází u lomu Kopaniny, je složen že žulových písmen a ta tvoří nápis Granit Lipnice, což je zdejší kamenictví, založené před více než 20 lety. Autorem je sochař Radomír Dvořák, který vytvořil i 3 skalní reliéfy, které jsme také navštívili.

Auto nechte na parkovišti před vjezdem do kamenictví.

Monument Nomen Omen – Lipnice nad Sázavou

Monument Hlava XXII.

Pomník spisovatele Jaroslava Haška můžete spatřit a navštívit mezi Lipnicí nad Sázavou a obcí Dolní město. Tuto žulovou hlavu o váze 18 tun vytesal také sochař Radomír Dvořák.

Monument Hlava XXII. - Lipnice nad Sázavou

Inspirací k názvu monumentu byl román Hlava 22 od spisovatele Josepha Hellera.

Socha je necelé 3 metry vysoká a najdete na ní citáty z knihy Dobrý voják Švejk.

Škoda, že toto místo není moc dobře viditelné od silnice, ať pojedete od Lipnice n.S., nebo od Světlé nad Sázavou či Humpolce. Proto doporučuji použít Google mapy nebo Mapy.cz, kde je toto místo dobře znázorněno. Zaparkovat lze kousek nad křižovatkou na kraji louky, kde se socha nachází.

Monument Hlava XXII. - Lipnice nad Sázavou 2

Mapa