Zlín je Baťovo město


Zlín je krajské město Zlínského kraje. První osady na jeho místě vznikaly ve čtrnáctém století. K významějšímu rozvoji došlo až ke konci 19. století. Za úspěchy stojí sourozenci Baťovi. Tomáš, Antonín a Anna Baťovi zde začali podnikat v obuvnickém průmyslu.

Aniž to někdo z počátku tušil, zrodila se obrovská, vlivná splečnost. Baťovi uměli oslovit a vybudovat si dobré jméno, věděli,co dělat, aby se lidé do jejich obchodů vraceli.

S růstem firmy přibývali zaměstnanci. Tomáš Baťa pro ně vystavěl osadu cihlových domků, založil školu, starobinec, myslel také na jejich zábavu, a tak vzniklo například i kino. I mnoho dalších budov vzniklo právě díky sourozencům Baťovým. Po Tomášovi je pojmenována také zdejší univerzita. Jedná se o celkem mladou vysokou školu, vznikla teprve v roce 2001, přesto má šestdobře fungujících fakult, na kterých dohromady studuje více přiblizně 9 000 studentů bakalářských, magisterských i doktorandských programů.

Město Zlín

Po stopách Baťovské tradice

Koho Baťovi a jejich prosperita zaujala, může se ve Zlíně dozvědět mnohem více. Navštivte Baťův institut, budovu č.14. Dozvíte se zde vše o historii firmy a potažmo i města, prohlédnete si sbírku obuvi a především nahlédnete do života Tomáše Bati. Po návštěvě budovy č. 14 se vydejte do budovy č. 21 neboli do Baťova mrakodrapu. Výška budovy sice názvu úplně neodpovídá, výhled s jejího vrchu ovšem stojí za to. Za dobrého počasí si odtud můžete prohlédnout nejen Zlín, ale také jeho široké okolí.

Centrum města Zlín

V centru města, mezi autobusovým nádražím a náměstím, se nachází rozlehlý park se zámkem. Zde se konají různé výstavy. Náměstí se zalíbí každému, kdo rád obdivuje městskou architekturu, ale nemá rád ruch. Atmosféra je zde poklidná. Pokud vás přepadne touha nakupovat, je vám k dispozici obchodní centrum Zlaté jablko. Fanouškům rocku a metalu se zase zalíbí Masters of rock Cafe.

ZOO Lešná

Jestli máte ve Zlíně více času, navštivte zoologickou zahradu. Ta se sice nenachází přímo ve městě, obluhují ji ale pravidelné linky MHD. Populární atrakcí v ZOO Lešná jsou rejnoci – můžete si je zde pohladit, případně i nakrmit přímo z ruky.

Ubytování ve Zlíně a okolí