Znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb v Čr


Dali jste si letos za cíl, navštívit nová a zajímavá místa? Zažít dobrodružství, ať už samy nebo s celou rodinou? Pokud ano, určitě byste neměli vynechat, znojemské podzemí.

Ještě jste o něm neslyšeli?

Znojmo je dobře známé svým skvělým vínem. Ale o trochu méně se ví o tom, co se skrývá pod povrchem města. Rozsáhlé historické podzemí je totiž zahaleno tajemstvím a po generace se o něm vypráví legendy. Uvádí se, že je 27 kilometrů dlouhé a má čtyři patra. Někteří místní tvrdí, že chodby do dalších pater byly zasypány. Je tedy možné, že tento spletitý labyrint, byl dříve ještě větší.

Důkladně vytvoření komplex chodeb, kouřovodů spolu s větracími šachtami a hlubokými studnami, vyvolává v návštěvnících údiv. A také touhu zjistit, k čemu všemu tyto místa, původním obyvatelům, sloužila.

Co vás čeká, když vkročíte dovnitř

Trase pro rodiny s dětmi, začíná na Slepičím trhu a končí v Obrokové ulici, spojující Horní náměstí s Masarykovým.

Vede prostorný mi chodbami, přes zajímavá zákoutí, do nižších pater. Po stranách můžete vidět postavy ze znojemských pověstí, o kterých bude průvodce vyprávět. Děti určitě nadchnou skřeti, víly a další pohádkové bytosti. To celé dokreslují zvukové a světelné efekty.

Vedle poklidné prohlídky pro děti, si můžete vyzkoušet něco adrenalinového. Podzemí nabízí tři trasy, které vedou úzkými chodbami s nízkým stropem. Narazíte na vodu, bahno a kluzké hrbolaté schody. V některých místech budete muset chodit po čtyřech a v jiných se budete doslova plazit.

Všechno potřebné vybavení, jako je ochranný oděv, přilba a čelovka, dostanete na místě. A potom už jen zbývá, vyrazit ve stopách průvodce.

Pár slov na konec…

Znojemské podzemí je jedno z největších ve střední Evropě, takže je právem označeno za chloubu Česka. Druhé největší je v Jihlavě. Kromě toho má také své zvláštní kouzlo, které nelze popsat. Které můžete jedině zažít.

Fotogalerie

Web: www.znojemskabeseda.cz/turismus/znojemske-podzemi

Související: