Znojemský hrad – fortifikační sídlo Přemyslovců

Návštěvu města Znojma si okořeňte prohlídkou zajímavé historické památky z dob Přemyslovců. Znojemský hrad najdete na skalním výběžku nad vodní nádrží Znojmo v těsné blízkosti rotundy svaté Kateřiny. Návštěvníci se mohou těšit na jedinečné výhledy na Gránické údolí i řeku Dyji.


Do hradu vstoupíte po dobovém mostu a na jeho nádvoří si můžete prohlédnout sluneční hodiny i jedinečné barokní sochy.

Znojemský hrad
Hrad Znojmo
Znojemský hrad 2
Sluneční hodiny a sochy na Znojemském hradě

Historie Znojemského zámku

Skalnatá plošina s dokonalým výhledem do okolí byla vybrána jako strategické místo pro výstavbu obranné dřevěné pevnosti, která vznikla koncem 11. století. K opravám a přestavbě hradu došlo ve 2. polovině 12. století. Jeho majiteli byli v té době moravský markrabě Konrád Ota a následně Vladislav Jindřich.

Kamenný hrad byl příkopem rozdělený na dvě části (předhradí s budovami pro posádku a vnitřní hrad s palácem). Vstup do hradu umožňovala osmiboká „Loupežnická věž“, která se do dnešních dnů nedochovala.

Roku 1437 mezi jeho zdmi vyhasl život císaře Zikmunda Lucemburského. V průběhu 16. století se stal dějištěm římských sněmů a také poklesl jeho vojenský význam. Roku 1710 ho císař Josef I. prodal pánům z Deblinu, kteří ho částečně pobořili a následně přestavěli na barokní zámek.

V průběhu 19. století sloužil zámek jako vojenská nemocnice. Ve 20. století se stal majetkem města Znojma a je využíván pro muzejní a kulturní účely.

Znojemský hrad 3
Vodní nádrž Znojmo

Znojemský hrad prohlídky

Návštěvníci hradu se mohou těšit na prezentaci historického nábytku, stylové panské salónky s luxusním vybavením i empírový hudební salon. Další zajímavostí je možnost nahlédnout do nádherně zdobené deblinské kaple.

Kromě klasické prohlídky je na hradě umístěna také expozice místního sochaře Huga Lederera. V císařském sále na vás čeká unikátní galerie habsburských panovníků.

Hradní areál je také aktivním dějištěm společenských, vinařských, zábavných a vzdělávacích akcí. Celé léto zde probíhají hradní radovánky spojené s vystoupením šermířů, dílničkami pro děti i prohlídkami v kostýmech.

Znojemský hrad 4
Koně na Znojemském hradu

Otvírací doba

Hrad je přístupný veřejnosti v průběhu sezóny (od dubna do konce září) denně v čase od 9,00 do 17, 00 hod. (kromě pondělí).

Parkování

Návštěvníci mohou využít parkoviště na Horním náměstí.

Web: www.muzeumznojmo.cz/Znojemsky-hrad

Související články: