Znojmo – krásné historické město plné památek


Jižní Morava, kraj mnoha památek, vinných sadů a neobyčejné přírody. Centrem tohoto kraje je město Brno, od něhož se jihozápadně u hranic s Rakouskem nachází královské město Znojmo. Pojďme si jej prohlédnout a ukázat, co vše skrývá.

Znojemské okurky, víno i bohatá historie. To vše je město Znojmo, kde žije přes 33 tisíc obyvatel. Městem protéká řeka Dyje, nad kterou se tyčí monumentální železniční most. Právě železnice je v tomto kraji jedním z nejvyužívanějších dopravních prostředků. Spojuje města jako je Brno, Břeclav, Okříšky či Rakouský Retz. Díky své poloze nedaleko hranic s Rakouskem navštěvují Znojmo v hojné míře i zahraniční turisté.

Znojemské památky

Hrad Znojmo a rotunda sv. Kateřiny

Město Znojmo

Jednou z prvotřídních památek je Znojemský hrad, který se tyčí nad řekou Dyje. Hrad byl vybudován v 11. století rodem Přemyslovců. Dnes je možné prohlédnout si unikátní dochované prostory hradu, které jsou vybaveny dobovým nábytkem. Možností je také shlédnout několik sezónních výstav, které ukrývají dobové poklady zaměřené na historii hradu.

TIP: Znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb v Čr

Nedílnou součástí hradního komplexu je nedaleká rotunda sv. Kateřiny. Vznikla na konci 11. století a nyní nabízí návštěvníkům unikátní vstup do místnosti, kde jsou nepřetržitě sledovány klimatické podmínky. V případě deštivého počasí je vstup do rotundy zakázán.

Město Znojmo - hrad

Kostel sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše se tyčí nad celým městem. Známá stavba, která je skvěle vidět například z hradní vyhlídky nedaleko rotundy sv. Kateřiny vznikla v druhé polovině 15. století. Kolem poloviny 19. století. Dnes je tato stavba vyhlášena za kulturní památku České republiky.

V kostele se konají pravidelné bohoslužby. Interiér kostela je velice pěkně zachován. Disponuje nádherným oltářem, kde se konají již zmíněné bohoslužby pro veřejnost. Kostel leží pouhých 300 metrů od Masarykova náměstí.

Znojmo ubytování

Kam na výlety v okolí: