Zoo Dvůr Králové nad Labem


Zde už jsme s rodinou byli mnohokrát a stále se rádi vracíme. Rozlehlá zoo Dvůr Králové nabídne mnoho druhů zvířat, ale hlavním tahákem je safari. To můžete projet vlastním vozem nebo místním safari busem.

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové

Vyzkoušeli jsme obě možnosti a objektivně musím říct že bus je rozhodně lepší. Máte rozhled z větší výšky na zvířata než z auta, fotit se také dá lépe než jen přes zavřené okénko. Přecejen občas je nějaká ta „rohatá“ kráva celkem blízko auta a nikdo by asi nechtěl mít půl krávy v autě :)

Místním autobusem jsme jeli cca v roce 2010 a platilo se samostatně vstupné a safari.

Minulý rok (2012) už bylo tuším vše komplet, takže kdo chtěl, mohl jet autem, kdo ne nemusel, ale platil to stejně, takže super.

Ubytování

Safari kemp nabízí ubytování a pobyt přímo v zoo. Podívejte se fotky a ceny na Booking.com

Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem je jednou z předních zoologických zahrad v České republice a vyniká především svou specializací na africkou faunu. Tato zoo, která se rozprostírá na okraji malebného města Dvůr Králové nad Labem v Královéhradeckém kraji, představuje nejen významné centrum ochrany ohrožených druhů, ale také oblíbené výletní místo pro rodiny s dětmi, školní skupiny a přírodovědné nadšence.

Historie

Zoo Dvůr Králové byla založena v roce 1946 a od té doby prošla mnoha změnami. Svou současnou podobu a zaměření na africkou faunu získala v 70. letech 20. století díky tehdejšímu řediteli, Dr. Josef Vágnerovi, který zoo proslavil unikátními expedicemi do Afriky a přivezl sem množství exotických zvířat.

Africká safari

Jednou z hlavních atrakcí zoo je africké safari, která nabízí jedinečnou možnost projíždět mezi volně žijícími zvířaty, jako jsou žirafy, antilopy a nosorožci, v prostředí, které co nejvíce připomíná jejich přirozené habitaty. Tato část zoo je přístupná buď vlastním vozidlem návštěvníků nebo prostřednictvím safari autobusu s průvodcem.

Ohrožené druhy a ochranné programy

Zoo Dvůr Králové se aktivně podílí na mezinárodních programech ochrany a reprodukce ohrožených druhů. Je známá zejména svým úspěšným chovem černých nosorožců, kteří jsou v přírodě kriticky ohroženi. Zoo se také podílí na ochranných programech pro gepardy, slony africké, a mnohé další druhy.

Edukační aktivity

Zoo Dvůr Králové nabízí bohatý vzdělávací program pro návštěvníky všech věkových kategorií. Kromě tradičních komentovaných prohlídek se zde konají speciální edukační programy pro školy, tematické dny, přednášky a workshopy, které návštěvníky seznamují s problematikou ochrany přírody a ohrožených druhů.

Další atrakce

Kromě safari a expozic afrických zvířat nabízí zoo i další zajímavé atrakce, jako je indonéská džungle, australská vesnice nebo expozice madagaskarských lemurů. Pro děti je k dispozici několik hřišť, kontaktní zoo a během letní sezóny také vodní svět.

Otevírací doba

Zoo Dvůr Králové nad Labem je otevřená celoročně, přičemž každé roční období nabízí návštěvníkům něco nového k objevování. Pro plánování návštěvy je dobré sledovat oficiální webové stránky zoo, kde najdete informace o otevíracích hodinách, vstupném a speciálních akcích nebo programech.

Parkování

Zoo je snadno dostupná autem i veřejnou dopravou a nabízí dostatek parkovacích míst. Za parkoviště neplatíte nic, jako jedno z mála u zoologické v Čr je zdarma. Najdete jej v ulici Štefánikova 1029. GPS: 50°26’0,00“N 15°47’50,00“E.

Proč navštívit Zoo Dvůr Králové

Navštívit Zoo Dvůr Králové nad Labem znamená podpořit důležitou práci v oblasti ochrany přírody a ohrožených druhů. Každý návštěvník přispívá svým vstupným k financování ochranných programů a chovu zvířat. Kromě toho zoo poskytuje jedinečnou příležitost naučit se něco nového a zároveň strávit příjemný den v krásném prostředí, plném zeleně a fascinujících zvířat.

Význam Zoo Dvůr Králové

Zoo Dvůr Králové nad Labem je nejen turistickou atrakcí, ale také vědeckovýzkumným a vzdělávacím centrem s mezinárodním významem. Zoo se podílí na řadě výzkumných projektů a je členem různých mezinárodních organizací zaměřených na ochranu přírody. Díky svým úspěchům v chovu a reprodukci ohrožených druhů získala zoo uznání po celém světě.

Jak trávit čas v zoo

Kromě prohlížení zvířat a účasti na komentovaných prohlídkách můžete v zoo také využít piknikové zóny pro odpočinek nebo občerstvení v jednom z místních kaváren nebo restaurací. Pro děti jsou připraveny speciální programy a hry, které je zábavnou formou seznamují s přírodou a zvířecím světem.

Zapojení veřejnosti

Zoo Dvůr Králové nad Labem nabízí různé způsoby, jak se veřejnost může zapojit do jejích aktivit a podpořit její práci. Lze se stát adoptivním rodičem některého zvířete, přispět na ochranářské projekty nebo se zapojit do dobrovolnických programů.

Návštěva Zoo Dvůr Králové nad Labem tak představuje nejen příjemně strávený den plný nových zážitků, ale i možnost podílet se na ochraně a zachování přírodního bohatství naší planety pro budoucí generace.

Do safari parku vyražte radši v týdnu

Rozhodně doporučuji nejezdit o víkendu, protože to je fronta dlouhá až za roh do poloviny parkoviště, takže čekat 1h není nic neobvyklého. Po vstupu do areálu se po pravé straně nachází restaurace a toalety. Jídelna funguje jako samoobsluha, vezmete si tác a už jen nakládáte dobroty co zrovna mají, doporučuji místní svíčkovou, byla výborná.

Pokud je proměnlivé počasí, což v tamních končinách pod horami není nic neobvyklého, je dobré si vzít bundu či mikinu na sebe a poté, když vysvitne slunko, si přebytečné oděvy můžete odložit do zamykatelných boxů, podobně jako třeba v Ikea a nemusíte ty bundy tahat celou dobu s sebou.

Novinkou je lví safari.

Vyjmenovávat všechny druhy zvířat které se v areálu nachází asi nemá cenu, protože jich je opravdu hodně.

Určitě ale navštivte tropický areál a pak určitě pavilon opic, v galerii uvidíte jednoho fešáka jak se rozvaluje, toho si fotili všichni.

Pokud vás zajímá ceník vstupného, otevírací doba nebo mapa areálu, veškeré info, akce a slevy najdete na webových stránkách Zoo Dvůr Králové nad Labem.

Safari zoo Dvůr Králové fotogalerie

Web: www.zoodvurkralove.cz