Zoo Wroclaw – zoologická zahrada ve Vratislavi v Polsku


Pokud patříte mezi milovníky zoologických zahrad a chtěli byste se na jeden den vydat do nějaké neznámé zoo v zahraničí se určitě musíte vydat do polské metropole Wroclaw blízko českých hranic. Do tohoto města jezdí několik autobusů, je ale možné se taktéž pohodlné vydat vlastním či půjčeným autem.

Cesta

Není problémem se dostat do Wroclawi autem. Z Prahy, z Brna i z Ostravy vedou dálnice až do centra, samotná zoo se nachází na východě města. Jako každá zoo vlastní velké parkoviště.

Pokud se vydáte do Polska veřejnou hromadnou dopravou, dojedete autobusem nejčastěji k hlavnímu nádraží Wroclawi. Tramvají se pak dostanete přímo k hlavnímu vstupu zoologické zahrady.

Zoologická zahrada Wroclaw Polsko

Tato zoo má bohatou historií. Již 1865 se poprvé otevřela brána do jedné z největších zoologických zahrad Polska. V tu dobu zde byli chováni medvědi, vlci, bažanti, lišky či orli. V dnešní době je Wroclaw jedna z nejmodernějších zoo v Evropě, a co se týče počtu druhů, je s celkem 1.132 jednotlivými zvířecími druhy třetí největší zahradou Evropy (Po zoologické zahradě Berlín (zhruba 1.400 druhů) a Zoo Plzeň (1.192 druhů)).

Mandelík modrobřichý - Zoo Wroclaw

Srdcem zoo je bezpochybně mohutný a moderní pavilon zvaný „Afrykarium“. Z venku spíše neatraktivní budova skrývá uvnitř sebe jednu s nejvyspělejších expozic napodobující Afriku. Na více než kilometrovém okruhu navštívíte nejen že severní Afriku a její pouště a polopouště, ale i savany střední Afriky, mangrovy a džungle západní Afriky a jedinečná zvířata žijící v jižní Africe. Magnetem návštěvníků jsou zajisté hroši a vzácní kapustňáci, kteří se zde již několikrát rozmnožili.

V Africaniu se nachází i obrovité akvárium s průchozím tunelem, kde můžete nad sebou pozorovat plavající karety či žraloky.

Zbytek 33 hektarové zoologické zahrady připomíná klasickým zahradám, rozsáhlé expozice pro býložravci se střídají s pestrými výběhy šelem. Děti se mohou těšit na slony, žirafy, medvědy a tygry. Z historických důvodů se v zadní části zoo nachází staré medvědí klece, jež jsou v dnešní době využity jako soví voliéry. Oblíbený je i motýlí pavilon.

Vzácnosti

Pro zoology a zájemci chovatelských specialit má wroclawská zoo hned několik kaviárových kousků ve svém výběru. Pro Čechy vzácností jsou například kapustňáci, kteří tu žijí v Africaniu. Najdeme zde jediný evropský chov buvolce kámy. I mandelík modrobřichý nepatří k obvyklým obyvatelům zoologických zahrad.

Zoo Wroclaw je tedy perfektní destinací pro jednodenní výlet do zahraničí.

Jaká je cena za vstupné, otevírací doba a další informace najdete na webových stránkách.

Webové stránky

Buvolec Kama - Zoo Wroclaw
Buvolec káma (Alcelaaphus cama), Foto: Sandro Riedmann