Ždírecká zoo aneb když zvířata nekoušou


I když nese ždírecká zoo označení v názvu, živá zvířata zde nečekejte. Přesto, nebo právě proto, stojí tento přírodní park za návštěvu. Příchozí si totiž mohou zvířecí exempláře náležitě osahat a prozkoumat dle libosti.

No řekněte sami, ve které jiné zoo smíte pohlédnout do očí jezevci nebo se posadit na pavouka? Ale to už předbíháme, začneme pěkně od začátku.

Kudy tudy do Ždírce?

Obec Ždírec najdete v Plzeňském kraji. Leží asi 25 km jihovýchodně od Plzně, poblíž města Blovice. Auto nechte na parkovišti u místního hostince (Ždírecká hospoda) a odtud pokračujte pěšky. Na parkovišti se nachází vývěska s mapkou a i dále po cestě uvidíte místní značení, takže určitě nezabloudíte. Do cíle je to necelý 1 kilometr, ve druhé polovině cesty se připravte na stoupání.

Upozornění: Nezkoušejte se více přiblížit autem, v těsném okolí ZOO jsou soukromé pozemky se zákazem parkování.

Dřevěná zoo Ždírec u Plzně

Zoo Ždírec u Plzně

V cíli, respektive na začátku, vás přivítá zajímavý vstupní totem. K odpočinku můžete využít turistický přístřešek, ale věřte, že již první viditelné exempláře vás zlákají pokračovat bez zastávky dále do dubového hájku. Tam čeká přibližně 50 soch ze dřeva a kovu, zobrazujících živočichy z přilehlé národní přírodní rezervace Chejlava.

TIP: Pivečkův lesopark ve Slavičíně navštivte s dětmi

Rozhlížejte se pozorně, protože jednotlivé kusy jsou rozmístěné opravdu nápaditě. Kámen, pařez, kmen – to všechno slouží jako „podstavce“.

Těšte se!

Nebudeme vyjmenovávat všechny tvory, ale ujišťujeme vás, že zde odhalíte minimálně jednoho zástupce třídy savců, plazů, ptáků, ryb, hmyzu a dokonce i obojživelníků. Kromě toho se v parku nalézá mnoho herních a naučných prvků. Vyzkoušejte hmatové kmeny, prozkoumejte hmyzí hotel nebo udělejte otisky stop zvířat. Na doskočišti porovnejte svůj skok se skokem blechy, o kousek dál otestujte dendrofon.

Děti určitě ocení třeba houpačku, kuželky nebo skákacího panáka. V létě si všichni projděte stezku pro bosé nohy.

V neposlední řadě zmíníme ještě hmyzí stezku a rybníček s rybářským prutem, zbytek vám již necháme k objevování. A když vás během toho přepadne únava, k dispozici je několik nevšedních možností k posezení.

Zoo Ždírec Plzeň

Uznáváme, že tento výlet potěší především děti, ale i pro dospělé je to hezká poznávací procházka. Tu si navíc můžete prodloužit do již zmíněné rezervace Chejlava. Ždírecká Zoo je otevřena každý den po celý rok a oproti běžné zoo zvířata vždy uvidíte, nikdy  se neschovávají v kotcích či brlozích.

Kam dál na výlet v okolí?