Zorba řecký tanec Sirtaki video


Každý milovník Řecka jistě zná film Řek Zorba, kde zazněla tato skladba a mohli jste vidět i tanec, který patří ke tradicím řeckých večerů na dovolené v této zemi. Označován je také jako Sirtaki nebo Zorbův tanec.

Sirtaki tanec

Populární tradiční řecký tanec, který se stal světoznámým díky filmu „Řek Zorba“ z roku 1964. Tento tanec, často spojovaný s postavou Zorby z filmu, vlastně vznikl a byl choreograficky vytvořen právě pro tento film.

Hudbu k filmu složil slavný řecký skladatel Mikis Theodorakis.

Sirtaki je smíšený tanec, který kombinuje pomalé a rychlé kroky z tradičních řeckých tanců, jako je hasapiko a hasaposerviko. Tanec se obvykle začíná pomalu a mírně se zrychluje, až dosáhne velmi energického a živého koncového tempa.

Charakteristické jsou synchronizované pohyby tanečníků, kteří se často drží za ramena a tvoří řadu nebo kruh. Tanečníci provádějí kroky do rytmu hudby, které zahrnují mírné poklony, kroky do stran a kopání nohama.

Sirtaki je nejen vyjádřením řecké kultury a ducha, ale také symbolem přátelství, radosti a společenské soudržnosti. Díky své energické povaze a přitažlivosti je tento tanec oblíbený nejen v Řecku, ale po celém světě na různých kulturních akcích, festivalech a oslavách.

Protože i já mám rád tuto skladbu, na nedávné dovolené na Zakynthosu jsem měl možnost nahrát vystoupení, na které se můžete nyní podívat.

Zorba dance song video

Související