Zouvalka – stezka podél Brněnské přehrady

Nově zrekonstruovaný úsek kolem Brněnské přehrady je plný dřevěných chodníčků se zábradlím, z kterých je krásný výhled na přehradu i hrad Veveří, dokonce je na trase i jedno rozšířené místo pro vyhlídku a třeba i krásnou fotografii. Celá trasa je dlouhá 3,4 kilometrů.

Brněnská přehrada stezka
Brněnská přehrada stezka

Parkování

My jsme vycházeli z výletní restaurace Stará prádelna, kde jsme také zaparkovali naše auto. Na parkoviště se dostanete, pokud pojedete po silnici Rakovecká (číslo 384) ve směru z Brna na Veverskou Bítýšku. Brněnskou přehradu budete mít stále po pravé straně. Až budete míjet majestátní hrad Veveří, tak za další zatáčkou je odbočka vlevo, přejedete mostek a kousek za ním je parkoviště i výše zmíněná restaurace. Mají tu posezení a nádherný venkovní koutek s velkou dřevěnou lodí i pískovištěm pro děti i posezení hned vedle nebo ve dvoře. V okýnku si můžete zakoupit luxusní burgery nebo jídlo dle denní nabídky, zahlédli jsme i velmi lákavé dezerty nebo nanuky. Po modré turistické značce odsud můžete vyrazit pěšky, ale třeba i na kole nebo s kočárkem po pravé straně říčky Veverka směrem k hradu Veveří. Po 500 metrech dojdete k hradu, kde taktéž můžete zaparkovat svoje auto.


Luxusní burger u brněnské přehrady
Luxusní burger u brněnské přehrady

Hrad Veveří

U vjezdu na parkoviště se nachází rozcestník Hrad Veveří – bus, odkud se můžete vydat po červené nebo zelené turistické značce a prohlédnout si hrad Veveří. Lze ho navštívit samostatně a prohlédnout si všechna nádvoří, Prachovou věž i ochoz Přihrádku a určité sezónní výstavy, pokud chcete navštívit interiér, tak budete vybírat ze dvou okruhů: Reprezentační místnosti 1. patra nebo Stavebně-historický vývoj hradu. Až si hrad prohlédnete, vraťte se na parkoviště k rozcestníku a pokračujte po modré a červené turistické značce, tentokrát po levé straně silnice po cestě pro pěší či cyklisty.

Hrad Veveří
Hrad Veveří

Od hradu k rozcestníku Nad Zouvalkou

Za zatáčkou se objeví první dřevěná lávka přes Veverku, minete přístaviště Hrad Veveří, kde zastavuje parník. Dál pokračujte podél Brněnské přehrady, kterou budete mít po levé ruce až k lávce Pod Hradem. Odsud je nejen krásný výhled na přehradu, ale i na hrad Veveří nebo na již zmíněné přístaviště. Za lávkou stezka pokračuje vpravo, nyní bude mít přehradu po pravé straně a půjdete po modré a červené turistické značce.

Dřevěná lávka přes Veverku
Dřevěná lávka přes Veverku

Zouvalka

Na rozcestí Nad Zouvalkou se modrá turistická odpojí a Vy budete dále pokračovat jen po červené. Zde také končí mírný kopeček, který začal za lávkou, a začíná klesání a o kousek dál také zhruba 270 metrů dlouhý dřevěný chodníček se zábradlím a krásnými zákoutími. Po pravé straně se leskne hladina přehrady, po které každou chvíli projede nějaká loď. My jsme naši trasu ukončili na přístavišti Pod Trnůvkou, ale stezka pokračuje dále kolem přehrady. Pokud máte čas a chuť, můžete pokračovat po asfaltové cestě a poté pobřežní promenádě až k hrázi, odkud se otevírají krásné výhledy na údolí řeky Svratky pod přehradou. Cestu můžete zakončit na přístavišti v Bystrci, což je celkem zhruba 9 kilometrů. My jsme ovšem z přístaviště Pod Trnůvkou pokračovali zpět do přístaviště Hrad Veveří parníkem. Dejte si pozor, aby byla plavební sezóna, parník nejezdí celoročně. Pokud se rozhodnete pokračovat kolem přehrady až k hrázi, budete míjet ještě přístaviště Sokolské koupaliště (celkem cca 6 kilometrů) a v závěru přístaviště Bystrc přístav, odkud můžete pokračovat zpět na přístaviště Hrad Veveří a poté zpět k autu. V případě, že nechcete jet parníkem, můžete se vrátit zpět k autu městskou hromadnou dopravou, autobusem číslo 303.

Loď na brněnské přehradě
Plavba po brněnské přehradě

Stezka Zouvalka byla dokončena na podzim roku 2020, původně zde byla vychozená stezka, která začínala být pro její uživatele nebezpečná.

Kam dál na výlet v okolí:

Napsat komentář