Zřícenina hradu Rotštejn


Dnes se společně vypravíme ke zřícenině hradu Rotštejn, kterou naleznete na samém okraji prostoru Klokočských skal.

Rotštejn hrad historie a současnost

Ve 2. polovině 13. století byl hrad vytesán do bloků čtyř pískovcových skal, ukrytých hluboko v lesích. Jeho vnitřní prostory byly vyzděny a my dodnes můžeme na dochovaných částech obdivovat práci tehdejších stavitelů. Pozůstatky dříve mohutného romantického hradu nalezneme třicet kilometrů jihovýchodně od Liberce v blízkosti nejvyšší hory Českého ráje, kterou je Kozákov s rozhlednou. Na první pohled může zřícena hradu Rotštejn působit jako pouhé části rozvalin, avšak pokud vystoupáme na nedaleké skály, povšimneme si stop po tehdejším nádvoří i přilehlých obranných věžích.

Víte že: V České republice je hrad s podobným názvem, který se jmenuje Rokštejn.

Možná si pokládáte otázku, jak je možné, že se z dříve majestátného hradu stala smutně vyhlížející zřícenina. Více jak půl tisíciletí zel hrad prázdnotou, a tak se na jeho dnešní podobě podepsal zub času a také neohleduplné lidské ruce, které jeho kamenné části použily pro výstavbu okolních domů.

Kudy na hrad Rotštejn Klokočské skály

Ke zřícenině hradu Rotštejn se dostanete vícero možnými způsoby. Pokud dáváte přednost pěší turistice můžete se k hradu vydat po žluté turistické značce, která začíná v Turnově a vede přes malebnou osadu Mírovou pod Kozákovem. Ke zřícenině lze také dojít po modré turistické značce, kterou naleznete ve vesničce Malá Skála poblíž Jablonce nad Nisou. V případě, že patříte mezi milovníky cykloturistiky, můžete vyjet z Turnova přes Sekerkovy Loučky až k Rotštejnu po modré cyklotrase.

Skalní hrad Rotštejn parkování

Parkovat můžete na několika okolních parkovištích. První naleznete v osadě Mírová pod Kozákovem, odkud se vydáte po žluté turistické značce a za zhruba dva kilometry dosáhnete cíle. Druhou možností je zaparkovat vůz v obci Klokočí, kde začíná červená turistická značka, jež navazuje po projití Klokočského průchodu na žlutou, vedoucí k hradu. Poslední parkoviště naleznete v Rohlinách, vesničce spadající pod osadu Mírová pod Kozákovem, odkud se vydáte na pětikilometrovou trasu, vedoucí přes Zdenčinu skálu a Klokočské průchody až k samotné zřícenině hradu Rotštejn.

Otevírací doba a cena vstupného

Vstup je zcela zdarma. Otevřeno je každý den od 10:00 do 16:00, v sobotu pak do 17:00. Kvůli náročnějšímu přístupu je vstup k hradu umožněn pouze za suchého počasí.

Ubytování v okolí

Fotogalerie:

Kam dál na výlet: