Zřícenina hradu Krakovec láká i ty nejmenší


Romantická zřícenina gotického hradu Krakovec stojí na skalní ostrožně ve stejnojmenné obci v okrese Rakovník. K návštěvě láká nejen dospělé, ale i děti.

Při příjezdu do obce se návštěvník dostane na malé parkoviště, kde mu milá obsluha prodá parkovací lístek za pár korun. Odtud už musíte k hradu po svých, ale nutno dodat, že trasa má jen několik set metrů a zvládne ji i malé dítě.

Hrad Krakovec

Krakovec zřícenina hradu 1

Procházkou k hradu můžete obdivovat překrásnou přírodu s hlubokými lesy a výhled do údolí. Kolem Obecního úřadu a příjemné hospůdky, kde se můžete cestou posilnit výborným obědem (nebo jen sklenicí piva) se postupně dostanete až k mostu, který byl ručně vytesán roku 2005. Most je unikátní svou konstrukcí a nemá svým rozsahem obdobu v celé Evropě.

Krakovec zřícenina hradu 2

Vstupné – ceník

  • Dospělí – 70
  • Děti, důchodci, studenti – 50
  • Děti do 6 let, ZTP, studenti –  zdarma
  • Rodinné vstupné – 190

U pokladny snad každý z příchozích prohodí několik slov s obsluhou (nejčastěji s místním kastelánem), která vás nejen lehce připraví na věci příští, ale dá i několik poučných rad. Zde také zakoupíte mnoho upomínkových předmětů včetně pohlednic, turistických známek apod. Pokud jste se na hrad vydali i s dětmi, zapůjčí vám pro vaše ratolesti i křídu, která poslouží k podpisu v místní hladomorně. Není totiž tajemstvím, že na Krakovci se natáčel film Ať žijí duchové, kde se dětští hrdinové v hladomorně podepsali také. A to na důkaz své odvahy. Hrad byl ovšem důležitým dějištěm i pohádky Princ a Večernice.

Otevírací doba

  • Březen, duben, říjen: 10 – 16 h
  • Květen, září: 10 – 17 h
  • Červen, červenec, srpen: 9 – 18 h

Mistr Jan Hus i Bílá paní

Prohlídkový okruh trvá kolem 50 minut a můžete jej absolvovat s průvodcem, ale i samostatně s tištěným textem. V prostorách hradu je povoleno (za poplatek) fotografovat i filmovat, čehož téměř sto procent výletníků využívá.

TIP: Navštivte další české hrady a zříceniny.

Při prohlídce můžete obdivovat stavební složitost hradu, studnu, pod kterou je ve skále vytesaný sklep (tzv. lidomorna), dvoupatrový palác ve tvaru U, palácová křídla i zmiňovanou hladomornu. Při vstupu do ní dávejte pozor, protože málokdo se při přechodu z denního světla do tmy nelekne uvnitř postávající Bílé paní.

Krakovec zřícenina hradu 3

Hrad Krakovec není ovšem znám jen jako místem, kde se natáčely filmy. V roce 1414 zde pobýval Mistr Jan Hus. Zůstal zde prý asi tři měsíce a věnoval se literární činnosti. Poté se vydal do Kostnice.

Zřícenina hradu Krakovec je skvělou volbou pro výlet jak pro dospělé, tak pro rodiny s dětmi. Navíc, pokud zbude čas, je v okolí ještě mnoho možností lákajících nejen turisty. Jedním příkladem za všechny je nedaleký hrad Křivoklát.

Mapa – Kde leží státní hrad Krakovec a jak se na něj dostat.

Web: www.hrad-krakovec.cz

Kam dál

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář