Romantická zřícenina gotického hradu stojí na skalní ostrožně ve stejnojmenné obci v okrese Rakovník. Krakovec je dokonce státním hradem s polohou mezi Rakovníkem, Kožlany a Zdicemi. Pokud nejste přímo z okolí, dostanete se k němu nejsnáze po dálnici ze sjezdu u Zdic. K návštěvě láká nejen dospělé, ale i děti.
Při příjezdu do obce se návštěvník dostane na malé parkoviště, kde mu milá obsluha prodá parkovací lístek za pár korun. Odtud už musíte k hradu po svých, ale nutno dodat, že trasa má jen několik set metrů a zvládne ji i malé dítě.
Obsah článku
Hrad Krakovec (Brtník)
Procházkou k hradu můžete obdivovat překrásnou přírodu s hlubokými lesy a výhled do údolí. Kolem Obecního úřadu a příjemné hospůdky, kde se můžete cestou posilnit výborným obědem (nebo jen sklenicí piva) se postupně dostanete až k mostu, který byl ručně vytesán roku 2005. Most je unikátní svou konstrukcí a nemá svým rozsahem obdobu v celé Evropě.
Vstupné – ceník
- Dospělí – 70 kč
- Děti, důchodci, studenti – 50 kč
- Děti do 6 let, ZTP, studenti – zdarma
- Rodinné vstupné – 190 kč
U pokladny snad každý z příchozích prohodí několik slov s obsluhou (nejčastěji s místním kastelánem), která vás nejen lehce připraví na věci příští, ale dá i několik poučných rad. Zde také zakoupíte mnoho upomínkových předmětů včetně pohlednic, turistických známek apod. Pokud jste se na hrad vydali i s dětmi, zapůjčí vám pro vaše ratolesti i křídu, která poslouží k podpisu v místní hladomorně.
Pokud se sem vydáte se psem, pak tento má vstup zdarma.
Krakovec Ať žijí duchové
Není totiž tajemstvím, že na Krakovci se natáčel film Ať žijí duchové, kde se dětští hrdinové v hladomorně hradu Brtník podepsali také. A to na důkaz své odvahy. Hrad byl ovšem důležitým dějištěm i pohádky Princ a Večernice.
Otevírací doba
- Březen, duben, říjen: 10 – 16 h
- Květen, září: 10 – 17 h
- Červen, červenec, srpen: 9 – 18 h
Mistr Jan Hus i Bílá paní
Prohlídkový okruh trvá kolem 50 minut a můžete jej absolvovat s průvodcem, ale i samostatně s tištěným textem. V prostorách hradu je povoleno (za poplatek) fotografovat i filmovat, čehož téměř sto procent výletníků využívá.
Při prohlídce můžete obdivovat stavební složitost hradu, studnu, pod kterou je ve skále vytesaný sklep (tzv. lidomorna), dvoupatrový palác ve tvaru U, palácová křídla i zmiňovanou hladomornu. Při vstupu do ní dávejte pozor, protože málokdo se při přechodu z denního světla do tmy nelekne uvnitř postávající Bílé paní.
Z historického hlediska se dostanete do doby Václava IV., tedy přelomu 14. a 15. století, do doby gotického manýrismu.
Díky vysokému stupni zachovalosti hradu můžete obdivovat originalitu i zdánlivou složitost jeho uspořádání. Krakovec totiž charakterem své výstavby představuje vývojový článek mezi hradem a zámkem.
Nemáte-li zdravotní omezení, dostanete se pohodlně do všech prostor hradu, dokonce i do věže a sklepa. Právě v něm najdete připomínku filmu pro děti, který hrad proslavil. Váš čtyřnohý společník má možnost navštívit také všechny hradní prostory, jen brzy na jaře dejte pozor, aby nevyplašil poslední zbytky netopýrů, kteří pravidelně zimují ve sklepení objektu. Krakovec se totiž pyšní tím, že jeho sklepy využívají jako zimní ochranu 4 druhy netopýrů, kteří jsou zde od roku 2002 i pravidelně sčítáni. Ale vzhledem k tomu, že hrad se uzavírá veřejnosti na konci října a znovu se otevírá až na počátku března, je šance na setkání s netopýry mizivá. Možná bohudík.
TIP: Chyše – zámek i pivovar v jednom. To už je důvod k návštěvě
Hrad není ovšem znám jen jako místem, kde se natáčely filmy. V roce 1414 zde pobýval Mistr Jan Hus. Zůstal zde prý asi tři měsíce a věnoval se literární činnosti. Poté se vydal do Kostnice.
Zřícenina hradu je skvělou volbou pro výlet jak pro dospělé, tak pro rodiny s dětmi. Navíc, pokud zbude čas, je v okolí ještě mnoho možností lákajících nejen turisty. Jedním příkladem za všechny je nedaleký hrad Křivoklát.
Mapa – Kde leží tento státní hrad a jak se na něj dostat.
Oficiální web: www.hrad-krakovec.cz