Zřícenina hradu Oheb


Zřícenina hradu Oheb se tyčí nad rozlehlou sečskou přehradou. Pokud vyrazíte autem, můžete ho zaparkovat nad hrází přehrady, kde je přímo k tomu vyhrazené místo. Potom vás čeká něco málo přes kilometr dlouhá procházka přírodou až ke zřícenině.

Zřícenina Oheb

Zřícenina hradu Oheb 2

Pokud budete chtít vyrazit ze Seče pěšky, čeká vás cca dva a půl kilometru dlouhá procházka, která vede přes hráz přehrady.

Je zde několik vyhlídkových míst, ze kterých uvidíte na sečskou přehradu. Je odtud výhled i na ostrov, který se v přehradě nachází. Ostrov má tvar srdce, což navazuje na romantickou atmosféru. Pozor si dejte, pokud by vás lákal vstup na tento ostrov. To je totiž zakázáno, jedná se o přírodní rezervaci.

Zřícenina hradu Oheb výhled

Hrad Oheb historie

Hrad byl vystavěn v druhé polovině 14. století, který rod nebo stavebník nechal hrad vystavět, není známo. První písemné zmínky pochází z roku 1405, kdy byl majitelem Ješík z Popovce.

Z hradu zbyly zbytky zdiva a hradeb, nad skálou a přehradou se tyčí zbytek věže. Zachovala se i část vstupní brány a některé ze sklepů.

Spoustu historických informací se dozvíte přímo na místě z informačních tabulí, jak vypadal hrad Oheb, to také uvidíte na fotkách zde.

Zřícenina hradu Oheb

Zřícenina hradu Oheb 3

Co je ještě dobré vědět, než sem vyrazíte?

Jelikož se zřícenina nachází uprostřed přírody, nemusíte očekávat žádné vybírání vstupného. Neočekávejte ale ani žádného průvodce nebo občerstvení. I přes to je to místo, kde si člověk odpočine od dnešní uspěchané doby a na chvilku se vrátí v čase.

Já osobně doporučuji návštěvu v podzimních měsících, kdy se listí zbarvuje do podzimních barev. Okolí zříceniny je totiž bohaté na listnaté stromy a vytváří to kouzelnou atmosféru.

Pokud se po návštěvě tohoto místa vydáte zpět směrem na Seč, všimněte si před tím, než vjedete do tunelu, že se nad ním tyčí pozůstatky malého hrádku.

Zřícenina hradu Oheb 4

Ubytování v okolí