Historie města Rožnov pod Radhoštěm sahá až do 13. století. První zmínky hovoří o výstavbě strážného hradu na kopci Hradisko. Ten se původně nazýval Rožnovec a dal tak jméno i městečku, jež se pozvolna rozrůstalo v údolí.
Následně došlo i k úpravě názvu na Rožnov a přívlastek pod Radhoštěm získalo město v roce 1913. Ze středověkého hradu se dodnes dochovaly pouze zbytky hradeb, vstupní brána a také sklepní prostory.
Obsah článku
Hrad Rožnov historie
Hrad byl postavený z místního kamene (slepence a pískovce). Původní jádro hradu tvořily dva paláce s prostorným nádvořím, které bylo umístěno mezi nimi. První zmínka o jeho existenci se objevuje roku 1310 v listinách německého biskupa.
Hrad Rožnov byl postupně majetkem několika významných moravských šlechtických rodů (pánové z Kravař, pánové z Cimburka, pánové z Pezinka, rod Kunštátů).
V roce 1526 se stal majetkem Jaroslava ze Šelenberka, který na úpatí kopce Hradisko začal těžit stříbrnou rudu a na kopci Svatoněk také železnou rudu. Obyvatelé starého Zubří pracovali v dolech v poměrně náročných a nelidských podmínkách.
Po roce 1535 zůstal hrad opuštěn a podle místních pověstí se v jeho prostorách usadila loupeživá rota šlechtice Jana Podmaninského. Ta svými loupeživými výpady děsila a sužovala celé okolí.
TIP: Vyhlídková věž Zašová – rozhledna nedaleko Rožnova p.R.
V roce 1539 byl hrad na příkaz krále Ferdinanda I obsazen a pobořen. Do konce 17. století byly využívány pouze hospodářské objekty v podhradí. Následně hrad chátral a místní využívali jeho kámen pro stavbu svých domů.
Přístup k hradu
Hrad je přístupný celoročně a zdarma. Ke zřícenině vás přivede modrá turistická značka, která je spojená s naučnou stezkou Hradisko. Ta začíná v místní části Bučiska u mostu. Převede vás přes řeku Bečvu a následně po panelové cestě dovede až k lesu.
Cestu k hradu si můžete zpestřit četbou informačních tabulí. Počítejte s obtížností terénu a převýšením asi 160 metrů. Zdolání posledních 500 metrů od vrcholu Hradisko k vlastní zřícenině je poměrně náročné. Trasa není vhodná pro maminky s kočárky a také je náročné ji absolvovat v deštivém počasí.
Bílý rytíř na hradě Rožnov – pověst
Hrad Rožnov je také dějištěm podivné místní pověsti o prokletém rytíři a zkamenělé panně. Jejím námětem je spor, který propukne mezi dvěma sestrami, které se zamilují do rytíře Kuna z Kunštátu.
Rytíř se ožení se starší ze sester a její zhrzená sestra se pokusí bojovat o jeho přízeň pomocí kouzel a bylinek. Rytíře očaruje a získá jeho lásku.
Ten v pominutí smyslů nechá uvěznit svou ženu a zabije dva ze svých tří synů. Nakonec se sám zřítí do skalní rokle. Jeho žena prokleje svou sestru a ta navěky zkamení.
Přečtěte si ještě