Zubrnice


Soubor lidové architektury Zubrnice, nacházející se v malebné obci Zubrnice v Ústeckém kraji severních Čech, je jedinečným skanzenem, který návštěvníkům přibližuje venkovský život a tradiční lidovou architekturu regionu. Tento areál je živoucím svědectvím dovedností a způsobu života našich předků, zachovávajícím pro budoucí generace významnou část českého kulturního dědictví.

Historie

Skanzen v Zubrnicích byl založen s cílem zachránit a prezentovat tradiční lidové stavby a řemesla typická pro tuto oblast. Soubor zahrnuje různé typy staveb, od obytných domů přes hospodářské budovy až po technické stavby, které společně tvoří autentický obraz vesnického života minulých století.

Expozice a stálé sbírky

Návštěvníci mají možnost prozkoumat několik dobře zachovalých stavení, včetně roubených chalup s originálním zařízením, které ilustruje denní život a práci venkovského obyvatelstva. Kromě toho je zde možné vidět ukázky tradičních řemesel, jako je kovářství, tkalcovství nebo výroba keramiky.

Akce a programy

Skanzen pravidelně pořádá různé kulturní a edukativní akce, které oživují staré tradice a zvyky. Mezi oblíbené patří například dožínky, tradiční velikonoční jarmarky, ukázky starých řemesel a další tematické akce spojené s ročními obdobími a lidovými svátky.

Vzdělávací aktivity

Zubrnice nabízí širokou škálu vzdělávacích programů pro školy, rodiny s dětmi a širokou veřejnost. Tyto programy jsou navrženy tak, aby účastníky seznámily s historií, kulturou a tradicemi regionu prostřednictvím interaktivních a praktických aktivit.

Proč sem vyrazit

Návštěva Souboru lidové architektury Zubrnice nabízí jedinečnou příležitost cestovat časem a zažít atmosféru tradičního českého venkova. Zubrnice jsou ideálním cílem pro všechny, kteří mají zájem o historii, kulturu a přírodu, a hledají obohacující a relaxační zážitek mimo ruch měst.

Soubor lidové architektury Zubrnice

Několikrát ročně všechny podobné skanzeny pořádají akce pro děti i dospělé. Ani Zubrnice nejsou vyjímkou a masopust, velikonoce, vánoce a zdejší jarmark můžete také navštívit. V obci najdete krásná historická stavení, obchůdky, kostel, školu, několik vodních mlýnů i historickou železnici, která si „zahrála“ např. ve filmu Rebelové.

Pro děti je zde vždy připraveno mnoho atrakcí, divadlem počínaje a projížďkou na koních konče.

Rozhodně zde navštivte železniční muzeum, je hned na nádraží.

Vlak do Zubrnic jede v sezoně z Ústí nad Labem ze Střekova.

Fotogalerie

Parkování

Relativně velké parkoviště, které je stále zdarma, najdete nad obcí u hlavní silnice ve směru na Úštěk. Pokud by zde bylo plno, bývají zde zpřístupněny parkovací plochy na poli na druhé straně obce směrem na Ústí. Budu se opakovat, ale chce to přijet včas dopoledne a místo budete mít jisté.

Informace pro návštěvníky

Je zde otevřeno pro veřejnost během letních měsíců, přičemž otevírací doba a vstupné se mohou lišit v závislosti na sezóně a konkrétních akcích. Doporučuje se předem zkontrolovat aktuální informace na oficiálních webových stránkách nebo sociálních sítích skanzenu.

Web: www.zubrnice.cz

Zde najdete informace, kde najdete parní vlak, jaká je otevírací doba i mapa.

Jste-li z Východních Čech, a do Severních se vám jet nechce, pak zde najdete nedaleko Hlinska skanzen Veselý kopec. V Přerově nad Labem je také možné podobný skanzen navštívit.

Zubrnice ubytování

Celé okolí Zubrnic stojí za to, abyste zde strávili více dní, takže doporučuji rezervovat ubytování na Booking.com.

Co ještě v okolí navštívit

Napsat komentář