Žuljana Chorvatsko – vesnička v zátoce


Představte si místo daleko od ruchu města, kde můžete slyšet šum moře, bzučení cikád a večerní vytí šakalů. Zátoka obklopená zelenými kopci, kde má moře nádhernou tyrkysovou barvu a podél pobřeží je mnoho tajných pláží a také malé ostrůvky, které můžete prozkoumat na kajaku nebo na lodi. V této krásné zátoce se nachází malá vesnička Žuljana, která je skrytým klenotem poloostrova Pelješac v Chorvatsku.

Chorvatsko Žuljana recenze

V Žuljaně jsme s rodinou strávili dva nádherné týdny. Objevování tajných pláží, ochutnávání místních specialit a vína bylo nadmíru úžasné. Je to relaxační místo, kde můžete zapomenout na celý svět a užívat si krásy přírody. S radostí vás lákám k návštěvě této části Chorvatska, která je stále trochu podceňovaná a mimo vyšlapané cesty.

Žuljana Chorvatsko

Základní informace:

  • Žuljana je malá přístavní vesnice na poloostrově Pelješac v jižním Chorvatsku. Nachází se asi 80 km od Dubrovníku a 40 km od Starého Města Korčuly. Osada byla poprvé zmíněna ve 12. století a pravděpodobně byla pojmenována podle kostela Saint Julian, který se zde nacházel. V současné době má obec asi 200 obyvatel. Obyvatelé se zabývají zemědělstvím, rybolovem a samozřejmě cestovním ruchem. Hlavní atrakcí Žuljany jsou krásné pláže, místa pro potápění, cyklistické a turistické stezky, stejně jako biopotraviny a vynikající víno.

V Žuljaně jsou asi tři restaurace, palačinkový bar, dva obchody a pekárna. Někdo by si mohl myslet, že tu není moc co dělat, ale není to pravda. Jak rodiny s dětmi, tak páry, jedinci, kteří se nejradši válí na pláži, ale i ti, kteří rádi tráví čas aktivně, si v této krásné vesničce najdou to své.

Co je nejlepší dělat v Žuljaně?

1. Navštivte nejlepší pláže v Žuljaně

Žuljana má podle návštěvníků nejkrásnější pláže na poloostrově Pelješac. Abych byla upřímná, to je hlavní důvod, proč jsme zde zůstali, a proto této vesnici říkám skrytý klenot. Některé z nich jsou snadno dostupné, k jiným se dostanete pouze lodí nebo mořským kajakem.

Nejoblíbenější je pláž Vučine, která je považována za jednu z nejlepších pláží v Chorvatsku a na pobřeží Jaderského moře. Zátoku obklopuje hustý borový les a moře zde má nádhernou modrozelenou barvu. Podvodní jeskyně v zátoce Vučine lákají milovníky potápění a díky mělkým břehům je také skvělým místem pro rodiny s dětmi a neplavce.

Pláž Vučine je krásná, ale zátoka je poměrně rozsáhlá a bývá zde hodně lidí. Pokud dáváte přednost menším zátokám, lepší volbou bude nedaleká pláž Kremena. Pláž je až do poledne skrytá ve stínu, spousta lidí sem chodí číst knihy nebo si jen odpočinout od žáru slunce. Moře zde má také krásnou barvu a je to docela pěkné místo na šnorchlování.

Pláž Žuljana se nachází v centru obce, hned vedle přístavu a je snadno dostupná. Břehy jsou velmi mělké a na dně jemný písek, takže nejsou potřeba boty do vody. Pokud však dáváte přednost odlehlejším zátokám, měli byste hřiště projet a jít po stezce podél břehu.

2. Prozkoumejte pobřeží a ostrůvky na mořském kajaku

Na některé z nejlepších pláží v Žuljaně se dostanete pouze z moře, takže je dobré mít kajak nebo loď. Prozkoumávání pobřeží z čáry ponoru je pěkná věc. Můžete objevovat tajné zátoky, které nejsou ani vyznačeny na mapě a málokdo o nich ví, stejně jako se dostat na malé ostrůvky, které nejsou dostupné z pevniny.

Žuljana Chorvatsko 2

Zátoka Žuljana je docela mělká a moře je zde velmi čisté, takže můžete vidět, co je pod vodou. Díky tomu je jízda na kajaku nebo lodi vzrušující. Je to malebná oblast, kde můžete relaxovat a užívat si krásy přírody. Pobřeží je pokryto hustými borovými lesy a na některých místech je dost strmé a pro turisty nedostupné, takže si snadno najdete odlehlé pláže jen pro sebe.

Můžete pádlovat směrem na Trstenik, kde je spousta malých pláží skrytých pod útesy. Dobré je také prozkoumat zátoku Vučine, kde jsou dva ostrůvky: Mirište a Kosmač. Ostrůvek Kosmač, porostlý olivovníky a borovicemi, je příjemným místem pro šnorchlování. Je zde malinká pláž, kde můžete obdivovat krásnou krajinu, vdechovat vůni středomořské vegetace a poslouchat bzučící cikády.

Když projdete kolem Lenga, dostanete se na dvě krásné pláže, které jsou přístupné pouze z moře. Navštívit můžete i ostrov s majákem, který se jmenuje Lirica. Dále směrem na Prapratno jsou pouze nedotčené zátoky a pláže, které jsou nejlépe střeženým chorvatským tajemstvím.

3. Potápějte se nebo šnorchlujte v křišťálově čistých vodách Jaderského moře

Jednou z nejlepších věcí na Žuljaně je potápění a šnorchlování. Moře je mělké, velmi čisté a má krásnou modrozelenou barvu. Můžete zde sledovat korálové útesy a velmi zajímavý podmořský život. A co víc, existuje mnoho podvodních jeskyní a průchodů , které jsou prostě úchvatné, stejně jako šest vraků lodí potopených v hloubkách 15 až 45 metrů , které čekají na prozkoumání.

V případě zájmu jsou v Žuljaně místní potápěčská centra , jejichž nabídka je určena začátečníkům i pokročilým potápěčům. Stojí za to vyzkoušet, protože podmořská krajina je zde úchvatná.

4. Užijte si některé z nejkrásnějších západů slunce na poloostrově Pelješac

Žuljana je jedním z nejlepších míst k pozorování západů slunce na poloostrově Pelješac. Na konci dne si mnoho lidí přijde sednout na lavičky poblíž hřiště a pošty, aby si užili tuto krásnou podívanou přírody. Slunce zapadá do moře a obloha a voda potěší svými barvami. Na obzoru je vidět obrys ostrova Lastovo, stejně jako Mljet a Korčula. Tenhle pohled je prostě dechberoucí.

Žuljana Chorvatsko 3

Pláže Kremena a Vučine jsou také pěknými místy k pozorování západu slunce. Můžete zde vidět rybářské lodě plující po moři, které působí velmi malebně. Pro mě je však nejkrásnější vzpomínka jízda na kajaku při západu slunce v klidném moři. Z okolních lesů bylo slyšet bzučení cikád a vytí šakalů a vůně borovic a středomořských bylin byla prostě ohromující.

5. Vyzkoušejte biopotraviny a místní víno

Žuljana je malá vesnice, ale malý trh a zelinář mají vše, co potřebujete. Můžete si koupit organické ovoce a zeleninu ze zahrady, olivový olej, med, místní víno a všechny ostatní potravinářské produkty. Ráno jsou také čerstvé ryby na stáncích a výborný chléb v pekárně.

Pokud jde o restaurace v Žuljaně, tak ty jsou asi tři nebo čtyři. Nejvíce jsme jedli v Tamaris, protože se nám líbila atmosféra tohoto místa a mohli jsme se kochat výhledem na moře a přitom jíst výborné černé rizoto, mušle nebo ryby s velmi chutnou grilovanou zeleninou. Přesto si myslím, že stojí za to navštívit i další místa, zejména rodinnou farmu Fjaka-OPG, která má velmi dobré recenze. Pokud si chcete dát něco sladkého, je tu i malý pouliční bar, kde dělají palačinky.

6. Prozkoumejte vesnici a blízké přírodní oblasti na kole

Pokud rádi trávíte čas aktivně, výlet na kole bude skvělým nápadem. Žuljana je obklopena malebnými zelenými kopci a lesy, takže objevování vesnice a blízkých přírodních oblastí na dvou kolech je skutečným potěšením. Nad zátokou Vučine vedou velmi malebné cyklostezky, odkud si můžete užít krásné výhledy na Žuljanu.

Můžete také jít hlouběji do vesnice, kde jsou pole, vinice a olivové háje. Prohlédněte si zajímavé skalní útvary na svazích kopců, když tam budete.

7. Výšlap na horu Sveti Ivan

Většina turistů navštěvuje Žuljanu kvůli jejím krásným plážím, ale je to také skvělé místo pro pěší turistiku. Pokud máte rádi horské výlety, určitě se vydejte na vrchol Sveti Ivan (469 m), kde můžete obdivovat úchvatné panorama poloostrova Pelješac a také ostrovy Mljet, Lastovo a Korčula. Dole je Žuljana a zátoka Vučine s tyrkysovým mořem. Ze Sveti Ivan můžete také vidět Trstenik, Orebić, malé ostrůvky poblíž Drače a Sreser, stejně jako chorvatské pobřeží na opačné straně Pelješacského kanálu.

Stezka ze Žuljany na horu Sveti Ivan je dlouhá asi 5 km, takže cesta tam trvá asi 1 hodinu 30 minut. Začátek trasy je nad kempem ve Vučinské zátoce. Není to náročné, většina je to štěrková cesta, po které následuje krátký úsek kamenité cesty na vrchol. Tip: Jeďte do Sveti Ivan brzy ráno, abyste se vyhnuli vedru.

Žuljana ubytování

V Žuljaně nejsou žádné hotely, ale můžete si najít ubytování v soukromém apartmánu nebo pokoji. Podle mého názoru je to mnohem lepší varianta, protože poskytuje autentický zážitek. Místo sezení v anonymním hotelovém pokoji si můžete popovídat s místními, dozvědět se něco o vesnici a o tom, jaký je zde život. To je opravdu skvělé. Některá místa nabízejí i ubytování s plnou penzí, což je dobrá příležitost ochutnat speciality místní kuchyně. V Žuljaně jsou také minimálně dva kempy: Sunce a Vučine.

Místo, kde jsme byli v Žuljaně, byl Apartament Polje 4 a vřele jej doporučuji. Byt je v přízemí, má velkou terasu a zahradu pro vlastní potřebu, takže je to skvělé místo pro rodiny s malými dětmi. Hostitel mluví perfektně anglicky a je to velmi milý a ochotný člověk. Cítili jsme se tam vítáni a užili jsme si svůj pobyt.

Žuljana Chorvatsko 4

Co vidět v okolí Žuljany?

Žuljana je skvělou základnou pro objevování nejkrásnějších míst v jižní Dalmácii. Doporučuji vám jet na jednodenní výlet do Dubrovníku, který je jen 80 km daleko. Po cestě nezapomeňte navštívit Ston (25 km), který je známý největšími hradbami v Evropě a nejstaršími fungujícími salinami na světě. Restaurace ve Stonu podávají vynikající ústřice a mušle, takže stojí za to si zde dát oběd, než budete pokračovat v cestě.

Dalším zajímavým místem na cestě do Dubrovníku je Arboretum Trsteno (62 km), což je krásná renesanční zahrada s exotickými rostlinami a fontánami. Mimo jiné je to jedno z míst, kde se natáčel seriál Game Of Thrones.

Můžete se také vydat na výlet lodí na Mljet, který je nejzelenějším ostrovem v Chorvatsku, a prozkoumat jeho Národní park se dvěma slanými jezery a malým ostrůvkem St. Mary.

Nejoblíbenější destinací na Pelješaci je město Orebić, ale my jsme hledali něco úplně jiného. Právě jsme si koupili mořský kajak, takže jsme chtěli zajímavé pobřeží odlehlé pláže.

Žuljana Chorvatsko 4

První dojmy

Když jsme dojeli do Žuljany, pršelo, foukal silný vítr, obloha byla šedá a vše jako by ztratilo barvy. Někde nad Trstenikem jsme dokonce viděli na obzoru blesky, takže si umíte představit, jak šílené počasí bylo. Můj první dojem byl možná daleko od radosti, ale věřte mi, že jsem rychle změnila názor.

Jak bouře přešla a na obloze se objevilo slunce, barvy kolem se staly živými a intenzivními. Šli jsme do centra vesnice, prošli se po přístavním nábřeží a našli cestu na pláž Kremena. Bylo září, takže moře bylo příjemně teplé a výhledy z pláže úchvatné. V tuto chvíli jsme měli pocit, že jsme udělali skvělé rozhodnutí, že jsme vybrali Pelješac a zůstali v Žuljaně. Tato vesnice byla opravdu opravdovým pokladem.

Proč jsme zůstali

Hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli zůstat v Žuljaně, bylo to, že se zdálo, že je to skvělé místo, kde začít naše dobrodružství s jízdou na kajaku. Moře je zde velmi mělké a pod vodou je vidět vše.

Žuljana je obklopena zelenými kopci, díky čemuž je malebná. Svahy jsou porostlé hustým borovým lesem a jakmile opustíte vesnici, můžete si připadat, jako byste prozkoumávali divoké a neznámé pobřeží. Žádné domy, žádný hluk aut, jen krásná příroda a malé pláže skryté pod útesy. Jedním z našich oblíbených míst byla pláž Grdni kvůli neobvyklé zelenomodré barvě moře a okolní krajiny, ale zůstali jsme tam jen chvíli a pokračovali na kajaku a hledali odlehlejší zátoky.

Stojí za návštěvu?

Jsem přesvědčena, že je to dobrá destinace pro rodiny s dětmi, protože je tu bezpečno, bez rušných silnic a jsou tu písečné pláže s mělkým břehem. Toto místo však ocení i všichni, kteří si chtějí odpočinout od shonu a všichni, kdo mají rádi mořský kajak nebo loď. Zdejší pobřeží je opravdu krásné, je zde mnoho odlehlých zátok a skrytých pláží. Pokud tedy máte rádi klidná místa s nádhernou přírodou, Žuljana bude pro vás jako stvořená.