Žulové lomy v Nečíně

Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Nečín je ideální místo na procházku. V létě se zde můžete i vykoupat v krásně čistých lomech. Jsou zde velmi málo navštěvovány, a tak příroda je zde skoro nedotčená. Nachází se přímo v lese, kde je naprostý klid.


Tři lomy

V Nečíně se nachází lomů více, konkrétně tři – Špic, Jiraska a Vančátka. Všechny lomy jsou žulového původu a nacházejí se severně od obce.

Doprava

Pokud se rozhodnete vyrazit sem na výlet, určitě vás mile překvapí, že skoro nikoho nepotkáte a v létě se vám může poštěstit vykoupání se v lomu bez jediného dalšího návštěvníka. Je to způsobené zaprvé tím, že toto místo je veřejnosti málo známé, ale také tím, že dostupnost je zde pouze autem. Je to cca 11 km od Dobříše. Případně je ještě možnost dojet autobusem do obce Nečín a pak jít pěšky, ale moc spojů sem nejezdí a je to pak ještě velmi daleko k samotným lomům. Nebo můžete dojet vlakem do města Dobříš, ale to pak je už opravdu velká štreka.

Zajímavosti

Již v 18. století se zde těžila žula, což je velmi praktický materiál. Je vhodný např. na kamenné dlažby. Toto místo je opravdu kouzelné a ideální, jak pro romantický výlet ve dvou, tak i pro skvělou partu kamarádů. Je tam úžasný klid a jelikož se jedná o lomy, tak je voda příjemně studená, což v létě s radostí oceníte. Jen je potřeba být opatrní, neskákejte do lomu, když nevíte, co je pod hladinou. Jelikož toto místo je doslova pohádkové, tak přilákalo již několik filmařů. Natáčela se zde např. pohádka Nesmrtelná teta. V některých lomech dokonce rybáři chovají ryby a můžete vidět i malinká jezírka s obojživelníky.

Pokud přemýšlíte, kam vyrazit na výlet a máte rádi lesy a zároveň přírodní koupaní, je to jasná volba. V blízkosti pak je ještě lom v Hříměždicích, který také stojí za návstěvu, ale tam jezdí už poměrně hodně návštěvníků.

Tyto lomy najdete v turistické oblasti Brdy.

Související:

Napsat komentář