Zwickau Německo – město, které překvapí


Zwickau je sympatické německé město, které najdeme v sousedící spolkové zemi v Sasku. Cesta do Cvikova, jak se mu říká česky, není komplikovaná. Nachází se přibližně 70 km od českých hranic.

Kromě cesty autem se komfortně dostaneme i vlakem.

Zwickau (Cvikov) v Německu

Spoje od Chebu zavezou pasažéry přímo do centra. Pokud padne volba na dopravu vlastním vozem, je dobré si předem rozmyslet, kde zaparkujeme. V srdci Cvikova se nachází několik placených parkovišť. Kdo chce ušetřit, může zaparkovat u obchodního centra Globus. Nicméně ho následně čeká dvou kilometrová procházka do centra.

Glück Auf!

Právě u nákupního centra se setkáte s nápisem Glück auf. Což je tradiční německý pozdrav horníků. Zdařbůh! Nápis se ve Zwickau nenachází náhodou. V saském městě bylo těženo převážně uhlí od středověku až do 2. poloviny 20. století.

Procházka centrem

Dominantou středu Cvikova je chrám Panny Marie. Zvenku upoutá výzdoba, která je zaměřena na apoštoly a proroky. Hned za katedrálou stojí fotogenické Kněžské domky (Priesterhäuser), které jsou jedním z nejstarších uskupení obytných staveb Německa. Obdivovat můžete domy i zevnitř, pokud se rozhodnete navštívit muzeum a rozšířit si tak znalosti historie Zwickau i okolí.

Zwickau Německo

Chrám i domky se nachází minutku chůze od náměstí Hauptmarkt, kde zaujme radnice s erbem města. Dojem udělá i divadlo stojící po levé straně od radnice. Právě budova divadla osloví každého, a to svou vysokou špičatou střechou zakončenou věžičkou s hodinami.

Zwickau Německo 2

Na své si přijdou i milovníci hudby, konkrétně skladatele Roberta Schumanna. Na cestě mezi katedrálou a náměstím Hauptmarkt stojí rohový dům, který je tomuto klasikovy narozenému ve Zwickau věnován.

Cíle mimo centrum

Kdo raději jiný druh umění, může se vydat do nepřehlédnutelné budovy s uměleckými sbírkami (Kunstsammlungen).

Zwickau Německo 3

Skvostem Zwickau je muzeum rodáka Augusta Horcha. Právě tento automobilový konstruktér byl zakladatelem firmy Audi. Muzeum návštěvníka uvede do detailů historický vozů včetně detailů motorů. Dozvíte se, proč jsou čtyři kroužky symbolem vozů Audi. Zjistíte, co vše světoznámé značce předcházelo.

Muzeum se věnuje i nám tak blízkým Trabantům. Nezaměnitelné vozidlo se právě ve Zwickau rodilo pod záštitou automobilky Sachsenring. Poslední Trabant se zde vyrobil v roce 1991. Jeho výroba byla s městem spojena neuvěřitelných 27 let. Za tu dobu automobil neprodělal příliš zásadních inovací a snad proto mu nebylo souzeno přežít.

Zásadnější vzpomínky na Trabanty než v muzeu nenajdete. Kdysi se nedaleko centra nacházel památník v podobě Trabanta s tříčlennou rodinou pózující u vozu. Nicméně byl poničen vandaly a kdoví, kde našel působiště po vyčištění.

Zwickau booking (ubytování)

Napsat komentář